3M™ Half Facepiece Disposable Respirator Assembly 5301, Organic Vapor, Large 12 EA/Case
| UPC | 50051138215779 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126027 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M Half Facepiece Disposable Respirator 5301 is NIOSH approved to help provide protection against certain organic vapors. When properly fitted and used, this respirator can help provide protection at concentrations up to 10 times the Permissible Exposure Limit (PEL). The swept back design of the cartridges helps improve balance and visibility. Remarkably comfortable, soft, lightweight facepiece has easy-to-adjust head straps that allow for a customized fit to the user. Use in a variety of workplace applications, including petrochemical, chemical manufacturing, construction, transportation and electronics. Warning: Respirators help protect against certain airborne contaminants. Before use, the wearer must read and understand the User Instructions provided as a part of the product packaging. Follow all local regulations. In the U.S., a written respiratory protection program must be implemented meeting all the requirements of OSHA 29 CFR 1910.134 including training, fit testing and medical evaluation. In Canada, CSA standards Z94.4 requirements must be met and/or requirements of the applicable jurisdiction, as appropriate. Misuse may result in sickness or death. For correct use, consult supervisor and User Instructions, or call 3M Personal Safety Division (PSD) Technical Service in the U.S.A. at 1-800-243-4630. In Canada, call 1-800-267-4414. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and limitations. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert.
- COMFORTABLE: Soft, lightweight facepiece with easy-to-adjust head straps for a customized fit
- NIOSH approved against certain organic vapors
- DISPOSABLE half facepiece respirator ideal for intermittent use
- USE WITH OTHER PPE: Adjustment points located on facepiece for improved compatibility with other personal protection equipment
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000126027 |
|---|---|
| Part number | 66070 |
| Keywords | 70070314524,Reusable Respirators,Organic Vapors,Organic Vapors,Half Facepiece 5000 Series,Half Facepiece Disposable Respirator Assembly 5301,Organic Vapor,Large 1,Energy,Mining,Oil & Gas,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Oil & Gas,Power Distribution,Personal Safety,Assembly & Mechanical,Cleaning,Clear Coating,Painting,Staining,Thermoplastic Elastomer (TPE),3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Half Mask Respirators |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | No |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | No |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Eye Protection | No |
| Exhalation Valve | No |
| Facepiece Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Facepiece Type | Half Facepiece Disposable |
| Features | Permanently Attached Cartridges |
| Gas & Vapor Protection Type | Organic Vapor |
| Maintenance Free | Yes |
| Product Number | 66070 |
| Product Series | 5000 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Half Facepiece Respirators |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Clear Coating Painting Staining |
| Recommended Industry | General Manufacturing Mining Oil & Gas Transportation |
| Respirator Size | Large |
| Six-point Head Harness | No |
| Spare Parts | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 17 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 8.625984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 247.7 G |
| Base - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 21.91 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 586.5669408504172 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5460850234319418 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5460850234319418 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 17.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 8.625984251968504 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 9612.11 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 247.7 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 21.91 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3753.646778947101 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.199890200974941 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.552138432134561 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.503937007874015 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.740157480314961 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 61511.25 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.173 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.972 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 37.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 47.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105265.9585634132 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 255.73622413445798 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 157.27336859744796 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.21259842519685 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 50.78740157480315 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.725 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 71.338 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.25 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.29 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


