3M™ GoggleGear™ Protective Goggle 3000 Series GG3201-AAF, PVC Shroud, Clear Acetate AF Lens, Neoprene Strap, 10 EA/Case
3M™ GoggleGear™ Protective Goggle 3000 Series features a full-size design with wraparound lens for improved field of vision, and slotted nose bridge for a more comfortable fit. Features optimized shroud design to accommodate many prescription eyewear.
Special Price
$12.75
Regular Price
$15.00
| UPC | 08887862976955 |
|---|---|
| 3M ID | 7100325036 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ GoggleGear™ Protective Goggle 3000 Series features a full-size design with wrap-around lens for improved field of vision, and slotted nose bridge for a more comfortable fit. Choose from models with anti-fog, anti-fog/anti-scratch, or 3M™ Scotchgard™ Anti-Fog coating. The GoggleGear™ 3000 is available with indirect venting for enhanced air circulation and anti-fog performance, and is D3, droplet and splash, and D4, dust, rated. Includes either an adjustable polyester cloth strap, or easy to clean adjustable neoprene strap, as well as an optimized shroud design with slots to accommodate many prescription eyewear. Acetate lens model meets the chemical resistance requirement of ISO 16321, helping protect workers from chemical hazards.
- Full-size protective goggle designed with a wraparound lens for improved field of vision and slotted nose bridge for a more comfortable fit
- Choose from models with anti-fog, anti-fog/anti-scratch, or 3M™ Scotchgard™ Protector Anti-Fog Coating
- Indirect venting for enhanced air circulation and anti-fog performance
- D3 (droplet and splash) and D4 (dust) rated
- Features optimized shroud design with slots to accommodate many prescription eyewear
- Available in two shroud material options. Translucent PVC shroud helps improve peripheral detection while offering chemical resistance; premium, flexible black TPV shroud provides enhanced comfort and fit.
- Adjustable strap allows users to customize fit, adding to comfort for extended wear. Available in cloth or easy to clean neoprene material.
- U6 rated polycarbonate lenses absorb 99.9% of UVA, UVB, and UVC rays between 200 nm and 380 nm
- Meets the requirements of ANSI/ISEA Z87.1- 2020 Standard as an Impact Rated or Standard Goggle
- Certain models meet Anti-Fog Performance (X) requirements of the ANSI/ISEA Z87.1-2020 Standard
- CSA Certified to Z94.3-2020
| 3M ID | 7100325036 |
|---|---|
| Keywords | Protective Goggle, Goggle, Protective Eyewear, Over the Glass, GoggleGear, Goggle Gear, Scotchgard Anti-fog, Anti-fog, D3, D4 |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Goggles |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Frame Color | Clear |
| Frame Material | PVC |
| Frame Style | Goggle |
| Goggle Type | Vented |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Lens Color | Clear |
| Lens Marking | Z87 U6X |
| Lens Material | Acetate |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | GG3201-AAF |
| Product Series | 3000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Chemicals Construction Food & Beverage Oil & Gas Pharmaceuticals |
| Splash Protection | Yes |
| Strap Material | Neoprene |
| Temple Style | Strap |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | GoggleGear™ |
| UV Protection | Polycarbonate lenses absorb 99.9% of UV |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 145.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 89.70490381925646 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3196702801680725 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.21384839431933125 lbs |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1470.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 97.0 G |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 897.0490381925646 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.196702801680725 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.1384839431933127 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.645669291338583 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.874015748031496 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14700.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1450.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 970.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83438.2534906802 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 288.80556346218964 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 171.07871545546502 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.46456692913386 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1367.308 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 77.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 110.4 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.9 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


