3M™ GoggleGear™ GG2892-SGAF, Indirect Vent, Grey SGAF Lens, 10 ea/case
The GoggleGear™ 2890 Series Safety Goggles feature a modern design, 3M™ Scotchgard™ Protector Anti-Fog Coating, and are available either as non-vented or with indirect ventilation. They are suitable for a number of different applications where a comfortable goggle is required.
Special Price
$123.25
Regular Price
$145.00
| UPC | 50051131274391 |
|---|---|
| 3M ID | 7010386491 |
| Size | Universal |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Available in several configurations The GoggleGear™ 2890 Series safety goggles feature a modern design, 3M™ Scotchgard™ Protector Anti-Fog/Anti-Scratch Coating and are available in several configurations with either non vented or indirect ventilation. The benefits are clear. Fogged lenses can be frustrating and dangerous. But 3M™ Scotchgard™ Protector Anti-Fog Coating can help workers see clearly for longer, thanks to a formula that bonds the coating to the lens. D3 (droplet and splash) and D4 (dust) rated The GoggleGear™ 2890 Series are suitable for a number of different applications where a comfortable goggle is required.
- Available in several configurations with either non vented or indirect ventilation
- 3M™ Scotchgard™ Protector Anti-Fog Coating
- D3 (droplet and splash) and D4 (dust) rated
- Meets the Impact-Rated Protector requirement of the ANSI-ISEA Z87.1-2020 Standard
| 3M ID | 7010386491 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Goggles |
| Color Family | Gray |
| Eyewear Range | Premium |
| Frame Color | Gray |
| Frame Style | Goggle |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Lens Color | Gray |
| Lens Marking | Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Color | Gray |
| Product Number | GG2892-SGAF |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Cleaning Machine Operation Remediation |
| Recommended Industry | Chemicals Food & Beverage Manufacturing Oil & Gas Pharmaceuticals |
| Size | Universal |
| Splash Protection | Yes |
| Strap Material | Cloth |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | GoggleGear™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 99.79 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.635 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.41 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 21.724452897724692 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.21999929143428934 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.21999929143428934 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.248031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.356 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 99.79 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.635 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.41 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 951.6791415472595 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.6589997534570524 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.1999929143428933 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15595.227 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1206.102 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 997.9 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.907 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.972 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | BAG |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 275.577827731097 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 197.9993622908604 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 89.811 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BAG |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


