3M™ GoggleGear™ 500 Series GG502SGAF, Gray Scotchgard™ Anti-fog lens, 10 ea/Case
3M™ GoggleGear™ 500 Series Safety Goggles feature a low-profile design with an adjustable strap, indirect ventilation, and 3M™ Scotchgard™ Protector Anti-Fog/Anti-Scratch Coating. Additionally, these goggles are D3 (droplet and splash) and D4 (dust) rated.
Special Price
$176.80
Regular Price
$208.00
| UPC | 50051131277118 |
|---|---|
| 3M ID | 7100168468 |
| Size | Universal |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Fogged lenses can be frustrating and dangerous, which is why 3M™ GoggleGear™ 500 Series Safety Goggles feature 3M™ Scotchgard™ Protector Anti-Fog Coating. This helps workers see clearly thanks to a formula that bonds the coating to the lens.
- Low-profile design
- Adjustable elastic strap
- Indirect ventilation
- 3M™ Scotchgard™ Protector Anti-Fog/Anti-Scratch Coating
- D3 (droplet and splash) and D4 (dust) rated
- Meets the Impact-Rated Protector requirement of the ANSI-ISEA Z87.1-2020 Standard
| 3M ID | 7100168468 |
|---|---|
| Part number | GG502SGAF |
| Keywords | 70071674967,Protective Eyewear,ANSI Z87.1-2015,Value Protective Eyewear,Goggle Gear 500-Series GG501SGAF,Clear ScotchgardAnti-fog lens,Safety,Dan Bailey,Emergency Preparedness,Chipping,Chiseling,Cleaning,Facility Maintenance,Grinding,Remediation,Sawing,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Goggles |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Color Family | Gray |
| Eyewear Range | Premium |
| Frame Color | Red & Black |
| Frame Style | Goggle |
| Lens Coating | Scotchgard Anti-fog |
| Lens Color | Gray |
| Lens Marking | Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Color | Gray |
| Product Number | GG502SGAF |
| Product Series | 500 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Chipping Chiseling Exterior Assembly Painting Sawing |
| Recommended Industry | Oil & Gas |
| Size | Universal |
| Splash Protection | Yes |
| Strap Material | Nylon |
| Temple Style | Strap |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | GoggleGear™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 53.887 G |
| Base - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 13.335 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.35 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 134.53123756641213 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.11880049922356498 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.10999964571714467 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2204.572 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 49.895 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 13.335 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.35 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 378.11416370864237 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.4449978512645616 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0999964571714467 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6196.181 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 655.44 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 498.95 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.97 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.462 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83297.41068930957 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 319.00007489103047 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 215.5988646810792 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.37992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.365 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 97.794 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 110.185 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1960 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 196 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review


