3M™ GoggleGear™ 500 Series GG500-PI, Prescription Insert 10 EA/Case
3M™ Goggle Gear, 500-Series, Prescription Insert offers the option to have a prescription lens made to go with 3M™ Goggle Gear, 500-Series Splash Goggles. This lens is helpful for anyone who needs corrective vision to go along with eye protection.
Special Price
$94.35
Regular Price
$111.00
| UPC | 50051131274568 |
|---|---|
| 3M ID | 7100084923 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Goggle Gear, 500-Series, Prescription Insert solves the challenge for people who need corrective vision while wearing splash goggles. Lenses can be custom made to almost any vision prescription written by an eye physician. This lens is specifically made to work with 3M™ Goggle Gear, 500-Series Splash Goggles.
- Prescription lens insert available for 3M™ Goggle Gear, 500-Series Splash Goggles
- 3M™ Scotchgard™ Anti-Fog Coating lasts longer* than traditional anti-fog coatings , helping to increase eyewear performance in wet and steamy environments
- Workers may enjoy reliable, clearer sight longer, because the coating with its active ingredient is bonded to the lens
- The coating retains its effectiveness for at least 25 washings with water, allowing workers to wear their eyewear longer
- The coating withstands disinfection with diluted bleach soaking or alcohol wipes without losing its anti-fog performance
- 3M™ Scotchgard™Anti-Fog Coated Eyewear meets the requirements of ANSI Z87.1-2015 and
- *Based on 3M internal testing per EN168 test method when compared to traditional anti-fog coatings.
| 3M ID | 7100084923 |
|---|---|
| Keywords | 70071675055,Protective Eyewear,Value Protective Eyewear,Goggle Gear 500-Series GG500-PI,Prescription Insert,Safety,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Protective Eyewear Accessories |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Eyewear Range | Premium |
| Frame Color | Clear |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Goggle |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Lens Color | Clear |
| Lens Marking | Z87+ |
| Product Number | GG500-PI |
| Product Series | 500 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Chipping Chiseling Cleaning Facility Maintenance Grinding Metal Fabrication Remediation Sawing |
| Recommended Industry | Facility Sanitation Food Processing Food Safety Oil & Gas |
| Splash Protection | Yes |
| Strap Material | Neoprene |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | GoggleGear™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 39.78 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 9.000025874067497 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08769988789714431 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08113011248403496 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 147.484 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 36.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.7 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 66.44234745162403 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0000168212706046 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.8113011248403496 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1088.795 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 453.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 368.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 5.715 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.112 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91901.75860666682 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1245.6117813445583 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 971.1274464338984 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.506 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 440.496 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 11970 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 11970 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 1197 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 19 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 63 |
Write Your Own Review


