3M™ Goggle Clip For Hard Hat, 46448-00000, 10 Pair/Case
Easy opening clips allow goggle attachment to hard hat. Helps keep goggles from being lost, scratched, misplaced. Allows workers to put goggles below brim when in use or slide above brim when not in use. Plastic clips mount quickly with contact adhesive.
Special Price
$39.10
Regular Price
$46.00
| UPC | 10078371464483 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127229 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Easy opening goggle clips allow connection to hard hat. Also allows workers to put goggles below brim when in use or slide above brim when not in use. 3M provides reliable head and face protection products that meet regulated performance and safety requirements.
- Clips allow connection to hard hat
- Goggles can go below brim when in use or slide above brim when not in use.
| 3M ID | 7000127229 |
|---|---|
| Keywords | 70071521903,Head & Face Protection,Hard Hat H-700 Series,Hard Hat H-800 Series,Goggle Clip For Hard Hat,46448-00000 10 pair,cs,Safety,Hard Hat Accessory,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Head Protection Accessories |
| Color Family | Transparent |
| For Use With | Hard Hats |
| Material | Plastic |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 46448-00000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.37519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 2 |
| Base - Metric Gross Weight | 13.608 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.733 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 13.335 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.08 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 77.43955842242393 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.030000504638118142 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.026014546937815554 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.375196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1269.007 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 11.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.733 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 13.335 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | PAA |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 224.8338079353324 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.3000491388336184 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.2601454693781555 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3684.366 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 136.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 118.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.133 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.171 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.162 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | ENVE |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90376.16500429851 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 149.91433828571675 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 87.40887771106026 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.481 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 39.648 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 3360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


