3M™ Goggle Chemical Splash, 91252H1-DC-14, Black Strap, Clear Lens, 14/case
Special Price
$4.07
Regular Price
$4.78
| UPC | 00078371912529 |
|---|---|
| 3M ID | 7100159245 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Let's face it–some jobs are messy, but with the help of the 3M™ Chemical Splash/Impact Goggles you can protect your eyes. Equipped with a tough, polycarbonate lens and soft, pliable shroud, these safety goggles help protect against certain particles and liquids while providing a comfortable fit that conforms to your face. The large size also accommodates some personal eyewear. Strategic vents help ensure protection from liquids while allowing airflow. The stretchy, adjustable strap provides a secure, personalized fit every time. So whether you're spray painting an accent wall or ripping a plank, rely on the powerful protection of 3M™ Chemical Splash/Impact Goggles.
- Durable, one piece lens helps protect eyes from certain liquids, dirt and particles
- Flexible frame conforms to your face for a secure, protective fit
- Adjustable strap offers a snug, customizable fit
- Indirect ventilation helps keep liquids out of your eyes and helps reduce fogging
- Scratch resistant coating helps keep vision clear
- Impact resistant lens blocks 99.9% of UV rays
- Large size accommodates some personal eyewear
- Great for use indoors and outdoors
- Meets the requirements of ANSI Z87.1
- Clear lens provides excellent visibility
- Color: Clear
| 3M ID | 7100159245 |
|---|---|
| Keywords | eye protection, protection for eyes, eye safety, eye protective gear, safety glasses |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Goggles |
| Color Family | Black |
| Lens Coating | Anti-scratch |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Strap Material | Polyester/Cotton/Nylon |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 72.575 G |
| Base - Metric Height Dimension | 27.94 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.032 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 156.736984733812 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1600004867806749 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15429933268057397 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.3748031496062993 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2568.459 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 69.989 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 27.94 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.032 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 720.2330447967983 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.04999839393242 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.1601906575280356 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11802.505 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1383.456 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 979.846 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.272 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.305 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Shipper - Item Quantity | 14 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 14 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 14 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89704.90381925646 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 334.99902125778704 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 216.0199476018523 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.47 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 97.985 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.187 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


