3M™ Glass Cloth Tape 398FR, White, 3/4 in x 36 yd, 7 mil, 48 Roll/Case
| UPC | 00021200966699 |
|---|---|
| 3M ID | 7010334635 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Permanently Seal and Protect
The 3M™ Glass Cloth Tape 398FR features a white glass-cloth backing designed to provide a clean finished appearance. This tape features a pressure sensitive, acrylic adhesive that adheres to a variety of substrates. It is available on a skip-slit liner for ease of application. Once bonded, this adhesive provides high, secure adhesion for extended periods in a wide range of climate and temperature conditions, including temperatures as high as 250°F/121°C. A blue polyethylene film liner assists with ease of application. This tape features good puncture resistance, high tensile strength and superior abrasion resistance.
3M™ Glass Cloth Tape 398FR meets the flame retardant specifications of F.A.R. Part 25.853(a), F.A.R. Part 25.855(d) and MIL A-3316C 3 13.1 and 3 13.2. It is EU compliant per directive 2003/11/EC of the European Parliament and the Council of February 6, 2003 amending Council Directive 76/769/EEC which restricts the use of penta-BDE and octa-BDE flame retardants. This tape meets requirements of and can be qualified to Boeing material specifications BMS 5-146 Type I, Class I, Grade A.
Recommended Applications
Sealing thermal and acoustic insulation panels where high adhesion and flame retardancy are needed Aircraft window sealing, duct sealing and seat repair
Protection of wire harnesses, electrical cables or hoses from temperature extremes and abrasion
- Durable backing provides abrasion and puncture resistance for long-term aging performance in aerospace applications
- Acrylic adhesive provides excellent long-aging properties ideal for many permanent applications
- Available on a skip-slit liner for ease of application
- Meets flame retardant specifications of F.A.R. 25.853(a) and F.A.R. 25.855(d) and is EU Compliant
- High conformability to bond over a variety of difficult textures and uneven or curved surfaces
- Formulation does not contain antimony
- Offers good temperature resistance of -20ºF/-29ºC to 250ºF/121ºC
- Meets requirements of and can be qualified to Boeing material specifications BMS 5-146 Type I, Class I, Grade A
| 3M ID | 7010334635 |
|---|---|
| Part number | 398FR |
| Keywords | cloth tape medical |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Cloth Tapes |
| Application | Splicing Flame-Retardant Tape |
| Backing (Carrier) Material | Glass Cloth |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 5.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 398FR |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 299.371 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.652 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.652 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 10.830005911980328 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6600000789254898 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4637511869963774 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.8 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.8 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 177.472 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 210.354 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1.905 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 9.652 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 9.652 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Total Unit Quantity | 12 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1558.2869512195716 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.997892733513133 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 22.260074612807088 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25535.748 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.514 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.097 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.162 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94147.2004991254 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1565.9985638647318 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1068.4835814147402 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.7 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1542796.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 484.656 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.618 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2304 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2304 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

