3M™ Glass Cloth Tape 398FR, White, 2 in x 36 yd, 24 Roll/Case
| UPC | 00021200966729 |
|---|---|
| 3M ID | 7100003056 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Permanently Seal and Protect
The 3M™ Glass Cloth Tape 398FR features a white glass-cloth backing designed to provide a clean finished appearance. This tape features a pressure sensitive, acrylic adhesive that adheres to a variety of substrates. It is available on a skip-slit liner for ease of application. Once bonded, this adhesive provides high, secure adhesion for extended periods in a wide range of climate and temperature conditions, including temperatures as high as 250°F/121°C. A blue polyethylene film liner assists with ease of application. This tape features good puncture resistance, high tensile strength and superior abrasion resistance.
3M™ Glass Cloth Tape 398FR meets the flame retardant specifications of F.A.R. Part 25.853(a), F.A.R. Part 25.855(d) and MIL A-3316C 3 13.1 and 3 13.2. It is EU compliant per directive 2003/11/EC of the European Parliament and the Council of February 6, 2003 amending Council Directive 76/769/EEC which restricts the use of penta-BDE and octa-BDE flame retardants. This tape meets requirements of and can be qualified to Boeing material specifications BMS 5-146 Type I, Class I, Grade A.
Recommended Applications
Sealing thermal and acoustic insulation panels where high adhesion and flame retardancy are needed Aircraft window sealing, duct sealing and seat repair
Protection of wire harnesses, electrical cables or hoses from temperature extremes and abrasion
- Durable backing provides abrasion and puncture resistance for long-term aging performance in aerospace applications
- Acrylic adhesive provides excellent long-aging properties ideal for many permanent applications
- Available on a skip-slit liner for ease of application
- Meets flame retardant specifications of F.A.R. 25.853(a) and F.A.R. 25.855(d) and is EU Compliant
- High conformability to bond over a variety of difficult textures and uneven or curved surfaces
- Formulation does not contain antimony
- Offers good temperature resistance of -20ºF/-29ºC to 250ºF/121ºC
- Meets requirements of and can be qualified to Boeing material specifications BMS 5-146 Type I, Class I, Grade A
| 3M ID | 7100003056 |
|---|---|
| Part number | 398FR |
| Keywords | cloth tape medical |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Cloth Tapes |
| Application | Splicing Flame-Retardant Tape |
| Backing (Carrier) Material | Glass Cloth |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 5.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 398FR |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.77 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.77007874 |
| Base - Metric Gross Weight | 621.417 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 121.158 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 121.16 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 45.50656542257966 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.3699899758014007 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.3699899758014007 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.77 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.77007874015748 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 745.719 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 621.417 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 121.158 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 121.16 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 271.6083857364565 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 8.22985624736148 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 8.221037756874084 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 11.968503937007874 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 4450.864 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 3.729 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.304 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.121 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.121 M |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2108.8048475309547 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 32.9502897061518 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 32.879741782252644 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.976377952755906 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34557.12 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.946 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 14.914 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.355 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.312 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.312 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | WRAP |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 919.3276333109395 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 887.7530281208213 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 402.678 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

