3M™ Glass Cloth Tape 3615, White, 4 in x 36 yd, 7 mil, 12 Rolls/Case, Plastic Core
Constructed with a woven fiberglass backing, 3M™ General Purpose Glass Cloth Tape 3615 features a pressure sensitive silicone adhesive for applications requiring high-temperature resistance and high adhesion. It is often used for high temperature applications requiring high tensile strength and good holding power.
Special Price
$210.37
Regular Price
$247.49
| UPC | 00068060001313 |
|---|---|
| 3M ID | 7100265558 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High Temperature Performance
Used in a variety of industries, 3M™ General Purpose Glass Cloth Tape 3615 is a strong and durable, fiberglass backed tape designed to perform at high temperatures. This tape is used in a variety of industries in high temperature applications requiring high tensile strength and good holding power. It is able to withstand temperatures ranging from -65°F/-54°C to 450°F/232°C, and intermittent temperatures up to 550°F/288°C or higher, depending on the type and duration of the heat source.
Recommended Applications
Permanent sealing of high temperature ducts or chambers Back-up strip for submerged arc welding
Bundling, holding and wire harnessing
- Strong abrasion resistant backing provides strength for bundling, harnessing and protection applications requiring high tensile strength
- Silicone adhesive provides long aging, good holding power and clean removal across a wide range of temperatures
- Thicker version of 3M™ Glass Cloth Tape 361
- Withstands temperatures ranging from -65°F/-54°C to 450°F/232°C and intermittent temperatures up to 550°F/288°C or higher, depending on the type and duration of the heat source
- Used for permanent sealing of high temperature ducts or chambers
| 3M ID | 7100265558 |
|---|---|
| Part number | 3615 |
| Keywords | cloth tape medical |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Cloth Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Glass Cloth |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 5.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 1.3 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 3615 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 762.035 G |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.101 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 108.62769560184789 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.679999599640532 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.679999599640532 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1780.089 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 762.035 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1303.5330795071038 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.244998014406637 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.15999519568638 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.9 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21361.08 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9636.569 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 9144.42 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.782 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.146 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.146 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90254.11751610905 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1054.9979048368914 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 967.6794166533268 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.77992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.479 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 438.932 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.741 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 576 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 576 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


