3M™ Glass Cloth Tape 3615, White, 3 in x 36 yd, 7 mil, 12 Roll/Case
Constructed with a woven fiberglass backing, 3M™ General Purpose Glass Cloth Tape 3615 features a pressure sensitive silicone adhesive for applications requiring high-temperature resistance and high adhesion. It is often used for high temperature applications requiring high tensile strength and good holding power.
Special Price
$157.75
Regular Price
$185.59
| UPC | 00021200434778 |
|---|---|
| 3M ID | 7000123895 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High Temperature Performance
Used in a variety of industries, 3M™ General Purpose Glass Cloth Tape 3615 is a strong and durable, fiberglass backed tape designed to perform at high temperatures. This tape is used in a variety of industries in high temperature applications requiring high tensile strength and good holding power. It is able to withstand temperatures ranging from -65°F/-54°C to 450°F/232°C, and intermittent temperatures up to 550°F/288°C or higher, depending on the type and duration of the heat source.
Recommended Applications
Permanent sealing of high temperature ducts or chambers Back-up strip for submerged arc welding
Bundling, holding and wire harnessing
- Strong abrasion resistant backing provides strength for bundling, harnessing and protection applications requiring high tensile strength
- Silicone adhesive provides long aging, good holding power and clean removal across a wide range of temperatures
- Thicker version of 3M™ Glass Cloth Tape 361
- Withstands temperatures ranging from -65°F/-54°C to 450°F/232°C and intermittent temperatures up to 550°F/288°C or higher, depending on the type and duration of the heat source
- Used for permanent sealing of high temperature ducts or chambers
| 3M ID | 7000123895 |
|---|---|
| Part number | 3615 |
| Keywords | cloth tape medical |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Cloth Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Glass Cloth |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 5.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 1.3 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 3615 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4.6 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.6 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.653 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 116.84 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 116.84 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 63.48001081828935 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.4396185720672505 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.1133344240336318 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.6 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.6 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1040.251 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.505 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 116.84 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 116.84 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1034.1858675843337 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.910354179899453 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.351194597916185 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16947.27 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.124 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.056 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.269 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.251 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.251 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1175.0638574453976 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 854.4764542666359 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 387.584 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


