3M™ Glass Cloth Tape 361, White, 48 in x 60 yd, 6.4 mil, 1 Roll/Case
| UPC | 00051115174360 |
|---|---|
| 3M ID | 7010312630 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High Temperature Performance
Used in a variety of industries, 3M™ Glass Cloth Tape 361 is a strong and durable, fiberglass backed tape designed to perform at high temperatures. This tape is used in a variety of aerospace, automotive, military, roofing, specialty vehicle and ship building industries for seaming and sealing panels, high temperature masking, bundling, holding and harness wrapping. It is able to withstand temperatures ranging from -65°F/-54°C to 450°F/232°C, and intermittent temperatures up to 550°F/288°C or higher, depending on the type and duration of the heat source. It can be certified to meet F.A.R. 25.853, flame resistant specifications.
Recommended Applications
Permanent sealing of high temperature ducts or chambers Applications requiring heat treatment followed by clean removal of the tape with little or no stain Protect surfaces against abrasion High temperature masking
Bundling, holding and wire harnessing
- Strong abrasion resistant backing provides strength for bundling, harnessing and protection applications requiring high tensile strength
- Silicone adhesive provides good holding power and clean removal across a wide range of temperatures
- Withstands temperatures from -65°F/-54°C to 450°F/232°C and intermittent temperatures up to 550°F/288°C or higher, depending on the type and duration of the heat source
- Can be certified to meet F.A.R. 25.853, flame resistant specification
- Used for permanent sealing of high temperature ducts or chambers
| 3M ID | 7010312630 |
|---|---|
| Part number | 361 |
| Keywords | 3M, Glass Cloth Tape 361, high temperature tape, fiberglass tape, silicone adhesive tape, pressure sensitive tape, high adhesion tape, clean removal tape, high temperature resistance tape, sealing ducts tape, submerged arc welding tape, abrasion resistant tape, bundling tape, harnessing tape, protection tape, high tensile strength tape, flame resistant tape, F.A.R. 25.853 certified tape, aerospace tape, automotive tape, military tape, roofing tape, specialty vehicle tape, ship building tape, seaming tape, high temperature masking tape, wire harnessing tape, energy industry tape, manufacturing tape, transportation tape, appliance tape, commercial vehicle tape, heavy industrial tape, industrial maintenance tape, marine tape, metalworking tape, OEM tape, oil and gas tape, personal recreation vehicles tape, rail industry tape, rig fabrication tape, two wheel vehicles tape, heat resistant tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Cloth Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Glass Cloth |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 5.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 361 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 14.488 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.219 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4472.035381078636 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 31.940572545345063 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 30.419382936269407 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 73283.53 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 13.798 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4472.035381078636 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.940572545345063 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 30.419382936269407 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 54.60629921259842 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.740157480314961 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 73283.53 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.488 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.798 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.238 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.387 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.222 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 107767.93207129721 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 546.7464102184964 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 486.7101269803105 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 59.05511811023622 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.766 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 220.768 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.5 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Item Quantity | 16 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


