3M™ Glass Cloth Tape 361, White, 23 1/2 in x 60 yd, 6.4 mil, 1 Roll/Case
| UPC | 00021200735035 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001207 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High Temperature Performance
Used in a variety of industries, 3M™ Glass Cloth Tape 361 is a strong and durable, fiberglass backed tape designed to perform at high temperatures. This tape is used in a variety of aerospace, automotive, military, roofing, specialty vehicle and ship building industries for seaming and sealing panels, high temperature masking, bundling, holding and harness wrapping. It is able to withstand temperatures ranging from -65°F/-54°C to 450°F/232°C, and intermittent temperatures up to 550°F/288°C or higher, depending on the type and duration of the heat source. It can be certified to meet F.A.R. 25.853, flame resistant specifications.
Recommended Applications
Permanent sealing of high temperature ducts or chambers Applications requiring heat treatment followed by clean removal of the tape with little or no stain Protect surfaces against abrasion High temperature masking
Bundling, holding and wire harnessing
- Strong abrasion resistant backing provides strength for bundling, harnessing and protection applications requiring high tensile strength
- Silicone adhesive provides good holding power and clean removal across a wide range of temperatures
- Withstands temperatures from -65°F/-54°C to 450°F/232°C and intermittent temperatures up to 550°F/288°C or higher, depending on the type and duration of the heat source
- Can be certified to meet F.A.R. 25.853, flame resistant specification
- Used for permanent sealing of high temperature ducts or chambers
| 3M ID | 7000001207 |
|---|---|
| Part number | 361 |
| Keywords | 3M, Glass Cloth Tape 361, high temperature tape, fiberglass tape, silicone adhesive tape, pressure sensitive tape, high adhesion tape, clean removal tape, high temperature resistance tape, sealing ducts tape, submerged arc welding tape, abrasion resistant tape, bundling tape, harnessing tape, protection tape, high tensile strength tape, flame resistant tape, F.A.R. 25.853 certified tape, aerospace tape, automotive tape, military tape, roofing tape, specialty vehicle tape, ship building tape, seaming tape, high temperature masking tape, wire harnessing tape, energy industry tape, manufacturing tape, transportation tape, appliance tape, commercial vehicle tape, heavy industrial tape, industrial maintenance tape, marine tape, metalworking tape, OEM tape, oil and gas tape, personal recreation vehicles tape, rail industry tape, rig fabrication tape, two wheel vehicles tape, heat resistant tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Cloth Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Glass Cloth |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 5.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 361 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 7.448 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.596 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1268.4728026936368 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 16.420029287529683 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 15.699117690185133 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 20786.545 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 7.121 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1268.4728026936368 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.420029287529683 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.699117690185133 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.771653543307087 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 29.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20786.545 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.448 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.121 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.172 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.746 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.162 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1020.7402739159832 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 941.9470614111079 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 427.26 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 60 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |

