3M™ Glass Cloth Tape 361, White, 1 in x 60 yd, 6.4 mil, 9 Roll/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
Constructed with a woven fiberglass backing, 3M™ Glass Cloth Tape 361 features a pressure sensitive silicone adhesive for applications requiring high-temperature resistance, high adhesion and clean removal. It is often used for high temperature applications such as sealing ducts and as a back-up strip for submerged arc welding.
Special Price
$120.53
Regular Price
$141.80
| UPC | 00021200237133 |
|---|---|
| 3M ID | 7000050071 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High Temperature Performance
Used in a variety of industries, 3M™ Glass Cloth Tape 361 is a strong and durable, fiberglass backed tape designed to perform at high temperatures. This tape is used in a variety of aerospace, automotive, military, roofing, specialty vehicle and ship building industries for seaming and sealing panels, high temperature masking, bundling, holding and harness wrapping. It is able to withstand temperatures ranging from -65°F/-54°C to 450°F/232°C, and intermittent temperatures up to 550°F/288°C or higher, depending on the type and duration of the heat source. It can be certified to meet F.A.R. 25.853, flame resistant specifications.
Recommended Applications
Permanent sealing of high temperature ducts or chambers Applications requiring heat treatment followed by clean removal of the tape with little or no stain Protect surfaces against abrasion High temperature maskingBundling, holding and wire harnessing
- Strong abrasion resistant backing provides strength for bundling, harnessing and protection applications requiring high tensile strength
- Silicone adhesive provides good holding power and clean removal across a wide range of temperatures
- Withstands temperatures from -65°F/-54°C to 450°F/232°C and intermittent temperatures up to 550°F/288°C or higher, depending on the type and duration of the heat source
- Can be certified to meet F.A.R. 25.853, flame resistant specification
- Used for permanent sealing of high temperature ducts or chambers
| 3M ID | 7000050071 |
|---|---|
| Part number | 361 |
| Keywords | 3M, Glass Cloth Tape 361, high temperature tape, fiberglass tape, silicone adhesive tape, pressure sensitive tape, high adhesion tape, clean removal tape, high temperature resistance tape, sealing ducts tape, submerged arc welding tape, abrasion resistant tape, bundling tape, harnessing tape, protection tape, high tensile strength tape, flame resistant tape, F.A.R. 25.853 certified tape, aerospace tape, automotive tape, military tape, roofing tape, specialty vehicle tape, ship building tape, seaming tape, high temperature masking tape, wire harnessing tape, energy industry tape, manufacturing tape, transportation tape, appliance tape, commercial vehicle tape, heavy industrial tape, industrial maintenance tape, marine tape, metalworking tape, OEM tape, oil and gas tape, personal recreation vehicles tape, rail industry tape, rig fabrication tape, two wheel vehicles tape, heat resistant tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Cloth Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Glass Cloth |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 5.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 361 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 349.266 G |
| Base - Metric Height Dimension | 173.025 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 33.02 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 161.92 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 56.44696328762736 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7699997246426346 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15518118172931347 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.812007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.3 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.374803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.925 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 70.389 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 173.025 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 33.02 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 161.92 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 494.6594460118054 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.949852353116081 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.3966306355638214 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.771653543307087 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.771653543307087 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8106.016 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3152.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 633.501 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.172 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.172 M |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95502.15950825602 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1197.1100836638852 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 234.6335763981215 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.565 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 106.428 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1512 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1512 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


