3M™ Glass Cloth Electrical Tape 79, 2 in X 60 yds, Bulk, 3-in paper, Bulk, 20 Rolls/Case
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 79 is a printable tape used in coils/transformers and motor applications. It includes an outer wrap for bobbin wound coils, banding arbor wound coils, lead pad hold downs, end turns and lead anchors, as well as connections. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 302 °F (0 to 150 °C).
Special Price
$102.22
Regular Price
$120.26
| UPC | 00051138504175 |
|---|---|
| 3M ID | 7010350303 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 79 has a pressure sensitive, acrylic adhesive that offers optimized adherence and resists edge tears. This conformable tape is solvent resistant and has a glass cloth backing that will not shrink, burn or rot while ensuring maximum stability. The printable tape is designed for banding and strapping applications. It provides excellent absorption of varnishes and resin. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Pressure-sensitive, acrylic adhesive offers optimized adherence
- Glass cloth backing ensures maximum stability
- Designed for coils/transformers and motor applications
- Printable and has the ability to absorb resin and varnishes
- Withstands a temperature range of 32 to 302 °F (0 to 150 °C)
- Highly conformable and resists solvents
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010350303 |
|---|---|
| Part number | 79 2"X60YD |
| Keywords | 3M, 3M Glass Cloth Electrical Tape, electrical tape, glass cloth tape, acrylic adhesive, pressure-sensitive tape, motor applications, transformer applications, coil insulation, 600V rated tape, high-temperature tape, resin absorption tape, varnish absorption tape, printable tape, UL listed tape, RoHS compliant tape, solvent resistant tape, high stability tape, conformable tape, automotive electrical tape, energy sector tape, electrical equipment manufacturing tape, power distribution tape, powertrain applications, industrial electrical tape, bobbin wound coils, arbor wound coils, lead pad hold downs, end turns, lead anchors. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Glass Cloth Electrical Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.656 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.4462324399327968 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.4462324399327968 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.035 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.656 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2082.8959965006543 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 29.99830001549629 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 28.92023955341224 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34132.55 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.607 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.118 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.464 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103380.32487088596 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1109.9988300067746 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1041.1286239228407 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.27992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1694100.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 472.248 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 130.251 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 720 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 720 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


