3M™ Glass Cloth Electrical Tape 79, 1 in x 60 yd, White, 36 Rolls/Case
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 79 is a printable tape used in coils/transformers and motor applications. It includes an outer wrap for bobbin wound coils, banding arbor wound coils, lead pad hold downs, end turns and lead anchors, as well as connections. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 302 °F (0 to 150 °C).
Special Price
$46.47
Regular Price
$54.67
| UPC | 00051138528898 |
|---|---|
| 3M ID | 7010398741 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 79 is a printable tape used in coils/transformers and motor applications. It includes an outer wrap for bobbin wound coils, banding arbor wound coils, lead pad hold downs, end turns and lead anchors, as well as connections. This conformable tape is solvent resistant and has a glass cloth backing that will not shrink, burn or rot while providing maximum stability.
- OPTIMIZED ADHERENCE: Non-corrosive, acrylic pressure sensitive
- adhesive
- SPECIFICALLY DESIGNED: Use on coils/transformers and motor applications
- NO ADDITIONAL TOOLS NEEDED: Adhesive requires no heat, moisture or other manner of preparation to affect application
- TEMPERATURE RANGE: Continuous operation not exceeding 155 °C (311 °F) per UL listing
- COMPLIANCE: UL510A Standard, Category OANZ2, File No. E17385, RoHS Compliant
- STABILITY: 5-year shelf life (from date of manufacture)
- COMPLIANCE INFORMATION: For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7010398741 |
|---|---|
| Part number | 79 1"X60YD |
| Keywords | 3m glass cloth electrical tape 79 printable coils transformers motor applications bobbin wound banding arbor lead pad hold downs end turns lead anchors conformable solvent resistant maximum stability 600v |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Glass Cloth Electrical Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.375 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.37519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 312.978 G |
| Base - Metric Height Dimension | 136.525 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 136.53 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 28.891691641651 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6899983789409861 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.689985151205255 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.375 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.375196850393701 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 473.45 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 312.972 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 136.525 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 136.53 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1558.2869512195716 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.4686991979164 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 24.839483080370158 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25535.748 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.006 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.267 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.162 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92897.1229989704 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 984.9989319705709 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 894.2213908933256 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.07992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1522311.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 405.612 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.043 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1296 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1296 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


