3M™ Glass Cloth Electrical Tape 79, 1/2 in x 60 yd, White, 72 Rolls/Case
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 79 is a printable tape used in coils/transformers and motor applications. It includes an outer wrap for bobbin wound coils, banding arbor wound coils, lead pad hold downs, end turns and lead anchors, as well as connections. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 302 °F (0 to 150 °C).
Special Price
$23.21
Regular Price
$27.31
| UPC | 00054007273332 |
|---|---|
| 3M ID | 7010397553 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 79 has a pressure sensitive, acrylic adhesive that offers optimized adherence and resists edge tears. This conformable tape is solvent resistant and has a glass cloth backing that will not shrink, burn or rot while ensuring maximum stability. The printable tape is designed for banding and strapping applications. It provides excellent absorption of varnishes and resin. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Pressure-sensitive, acrylic adhesive offers optimized adherence
- Glass cloth backing ensures maximum stability
- Designed for coils/transformers and motor applications
- Printable and has the ability to absorb resin and varnishes
- Withstands a temperature range of 32 to 302 °F (0 to 150 °C)
- Highly conformable and resists solvents
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010397553 |
|---|---|
| Part number | 79 1/2"X60YD |
| Keywords | 3M, 3M Glass Cloth Electrical Tape, electrical tape, glass cloth tape, acrylic adhesive, pressure-sensitive tape, motor applications, transformer applications, coil insulation, 600V rated tape, high-temperature tape, resin absorption tape, varnish absorption tape, printable tape, UL listed tape, RoHS compliant tape, solvent resistant tape, high stability tape, conformable tape, automotive electrical tape, energy sector tape, electrical equipment manufacturing tape, power distribution tape, powertrain applications, industrial electrical tape, bobbin wound coils, arbor wound coils, lead pad hold downs, end turns, lead anchors. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Glass Cloth Electrical Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.375 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.187007874 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.37519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 161.479 G |
| Base - Metric Height Dimension | 136.525 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.15 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 136.53 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 34.29534418123954 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.35600025635351845 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3559848239951655 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.375 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.187007874015748 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.375196850393701 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.562 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 161.472 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 136.525 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 30.15 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 136.53 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1558.2869512195716 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.9105223926055 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.630942601613867 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25535.748 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.66 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.626 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.162 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92897.1229989704 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1037.9980597998153 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 922.7117290354773 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.07992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1522311.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 418.535 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.043 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2592 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2592 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


