3M™ Glass Cloth Electrical Tape 69, 3/4 in x 36 yd, White, 12 Rolls/Case
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 69 is a white, 0.178 mm (7-mil) thick tape composed of a 0.140 mm (5.5-mil) glass cloth backing coated on one side with a non-corrosive, high-temperature, flame retardant, thermosetting silicone pressure-sensitive adhesive.
Special Price
$39.51
Regular Price
$46.49
| UPC | 00054007274933 |
|---|---|
| 3M ID | 7000031350 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Glass Cloth Electrical Tape 69 is a white, 7-mil thick, premium grade, edge tear-resistant, glass cloth electrical tape. This printable tape has a non corrosive, high temperature, thermosetting, pressure-sensitive silicone adhesive, and offers solvent resistant protection. It is can be used as a coil cover, for anchor, banding, as a core layer and as a crossover insulator. The flame retardant tape is suitable for 600V rated, dry location application motors and transformers.
- Thermosetting, silicone adhesive provides an effective bond at high temperatures
- Flame retardant glass cloth backing optimally resists shrinking and burning
- Suitable as a solvent-resistant coil cover, anchor, banding, core, layer and crossover insulation
- Printable white tape provides high mechanical strength and excellent performance in high temps
- Withstands temperature up to 392F (200 C)
- MIL Spec MIL-I-19166C, QPL-19166 listed, UL Recognized Component Listing for (200C), RoHS 2011/65/EU Compliant
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000031350 |
|---|---|
| Part number | 69 3/4"X36YD MINI |
| Keywords | 3m glass cloth electrical tape 69 white glass cloth backing coated non corrosive high temperature flame retardant thermosetting silicone pressure sensitive adhesive |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Glass Cloth Electrical Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.66 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.65984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 185.066 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 118.364 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 118.36 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.29333967329352 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.40800069013506557 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3661503389045102 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.66 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.659842519685039 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.267 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 166.083 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.05 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 118.364 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 118.36 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 744.7497001293215 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.89867146574798 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.393812885344611 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12204.261 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.222 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.993 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.269 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 520.2909387563111 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 439.381288534461 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 199.3 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


