3M™ Glass Cloth Electrical Tape 69, 2 in X 66 ft, 3-in paper core, Bulk, 20 Rolls/Case
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 69 is a white, 0.178 mm (7-mil) thick tape composed of a 0.140 mm (5.5-mil) glass cloth backing coated on one side with a non-corrosive, high-temperature, flame retardant, thermosetting silicone pressure-sensitive adhesive.
Special Price
$86.20
Regular Price
$101.41
| UPC | 00051138492670 |
|---|---|
| 3M ID | 7010398757 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 69 features a pressure sensitive, high temperature, thermosetting, silicone adhesive. It is commonly used in UL applications rated up to 600 volts in dry locations and in a variety of coil/transformer and motor applications including as an outer wrap for bobbin wound coils, banding arbor wound coils, lead pad hold-down, end turns and lead anchor and connections. UL recognized and 200°C (392°F) temperature rated. CSA certified and 180°C (356°F) temperature rated. RoHS Compliant and QPL Listed - QPL-19166 pre MIL-I-19166
- Nominal thickness: 0.178 mm (7.0 mil)
- Printable
- Pressure-sensitive silicone adhesive with glass cloth backing
- UL Recognized flame retardant
- UL 200°C (392°F) and CSA 180°C (356°F) temperature ratings
- 5 year shelf-life when stored per 3M recommended conditions
- RoHS Compliant and QPL Listed - QPL-19166 pre MIL-I-19166
| 3M ID | 7010398757 |
|---|---|
| Part number | 69 2"X66FT |
| Keywords | Tape 69, electrical tape, electrical tape 69, premium grade tape, solvent resistant tape, edge tear resistant, flame retardant tape, Glass Cloth Electrical Tape, Glass Cloth Tape, conformable tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Glass Cloth Electrical Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 262.176 G |
| Base - Metric Height Dimension | 105.181 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 105.18 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 34.29534418123954 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5779991405058247 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.578052051448749 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.140984251968504 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.140944881889764 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.562 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 262.2 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 105.181 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 105.18 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1513.9685791182605 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.675681405311117 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.56104102897498 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24809.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.296 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.244 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80429.29471685716 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 454.1522601008478 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 416.1974770430993 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.318 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 188.784 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 720 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 720 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


