3M™ Glass Cloth Electrical Tape 69, 2 in X 36 yds, 24 rolls/case
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 69 is a white, 0.178 mm (7-mil) thick tape composed of a 0.140 mm (5.5-mil) glass cloth backing coated on one side with a non-corrosive, high-temperature, flame retardant, thermosetting silicone pressure-sensitive adhesive.
Special Price
$104.63
Regular Price
$123.09
| UPC | 00051138496067 |
|---|---|
| 3M ID | 7010398767 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 69 features a pressure sensitive, high temperature, thermosetting, silicone adhesive. It is commonly used in UL applications rated up to 600 volts in dry locations and in a variety of coil/transformer and motor applications including as an outer wrap for bobbin wound coils, banding arbor wound coils, lead pad hold-down, end turns and lead anchor and connections. UL recognized and 200°C (392°F) temperature rated. CSA certified and 180°C (356°F) temperature rated. RoHS Compliant and QPL Listed - QPL-19166 pre MIL-I-19166
- Nominal thickness: 0.178 mm (7.0 mil)
- Printable
- Pressure-sensitive silicone adhesive with glass cloth backing
- UL Recognized flame retardant
- UL 200°C (392°F) and CSA 180°C (356°F) temperature ratings
- 5 year shelf-life when stored per 3M recommended conditions
- RoHS Compliant and QPL Listed - QPL-19166 pre MIL-I-19166
| 3M ID | 7010398767 |
|---|---|
| Part number | 69 2"X36YD |
| Keywords | Tape 69, electrical tape, electrical tape 69, premium grade tape, solvent resistant tape, edge tear resistant, flame retardant tape, Glass Cloth Electrical Tape, Glass Cloth Tape, conformable tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Glass Cloth Electrical Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4.62 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.62007874 |
| Base - Metric Gross Weight | 429.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 117.348 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 117.35 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 42.68952632393454 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.9460035670353097 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.9460035670353097 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.62 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.6200787401574805 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 699.556 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 429.1 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 117.348 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 117.35 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1858.428086934914 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 25.999996428511352 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 22.704085608847432 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 30454.18 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11793.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 10298.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.322 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.956 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.956 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87508.0490318461 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 970.9995783218311 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 817.3462000694589 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.4 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.434 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 370.742 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 110.236 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


