3M™ Glass Cloth Electrical Tape 69, 1/4 in x 36 yd, White
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 69 is a white, 0.178 mm (7-mil) thick tape composed of a 0.140 mm (5.5-mil) glass cloth backing coated on one side with a non-corrosive, high-temperature, flame retardant, thermosetting silicone pressure-sensitive adhesive.
Special Price
$12.01
Regular Price
$14.13
| UPC | 00054007273080 |
|---|---|
| 3M ID | 7010348192 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 69 features a pressure sensitive, high temperature, thermosetting, silicone adhesive. It is commonly used in UL applications rated up to 600 volts in dry locations and in a variety of coil/transformer and motor applications including as an outer wrap for bobbin wound coils, banding arbor wound coils, lead pad hold-down, end turns and lead anchor and connections. UL recognized and 200°C (392°F) temperature rated. CSA certified and 180°C (356°F) temperature rated. RoHS Compliant and QPL Listed - QPL-19166 pre MIL-I-19166
- Nominal thickness: 0.178 mm (7.0 mil)
- Printable
- Pressure-sensitive silicone adhesive with glass cloth backing
- UL Recognized flame retardant
- UL 200°C (392°F) and CSA 180°C (356°F) temperature ratings
- 5 year shelf-life when stored per 3M recommended conditions
- RoHS Compliant and QPL Listed - QPL-19166 pre MIL-I-19166
| 3M ID | 7010348192 |
|---|---|
| Part number | 69 1/4"X36YD |
| Keywords | Tape 69, electrical tape, electrical tape 69, premium grade tape, solvent resistant tape, edge tear resistant, flame retardant tape, Glass Cloth Electrical Tape, Glass Cloth Tape, conformable tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Glass Cloth Electrical Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 53.524 G |
| Base - Metric Height Dimension | 117.348 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 117.35 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.11800022121183387 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1179473102689095 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.62 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.6200787401574805 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 87444.5 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 53.5 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 117.348 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 117.35 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1513.9685791182605 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.800123048807016 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.98441267872297 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24809.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.074 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.704 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80429.29471685716 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 676.8191449075741 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 611.4388564340269 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.318 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 277.344 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 5184 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5184 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


