3M™ Glass Cloth Electrical Tape 27, White, Rubber Thermosetting Adhesive, 2 in x 60 yd (48,8 mm x 55 m), 20/case
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 27 is a 0.18 mm (7 mil) woven insulating tape with pressure sensitive rubber thermosetting adhesive. This tape is designed to operate in 600 volt dry applications requiring high mechanical strength and resistance to high temperatures. The adhesive is specially designed and prepared to provide corrosion protection.
Special Price
$101.35
Regular Price
$119.24
| UPC | 00054007274797 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132172 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Glass Cloth Tape 27 is edge tear resistant, conformable, and abrasion resistant. For use as a coil cover, anchor, banding and core, layer and crossover insulation. This tape is used for heat-stable insulation for furnace and oven controls, motor leads, and switches. UL Recognized. Printable.
- 0.18 mm (7-mil) woven insulating glass cloth tape with pressure-sensitive rubber thermosetting adhesive
- Designed to operate in 600 volt dry applications requiring high mechanical strength and resistance to high temperatures
- Adhesive is specially designed and prepared to provide corrosion protection
- Edge-tear resistant, conformable, and abrasion resistant
- For use as a coil cover, anchor, banding and core, layer and crossover insulation
- Printable
- UL Recognized
| 3M ID | 7000132172 |
|---|---|
| Part number | 27 2"X60YD |
| Keywords | Electrical tape, 3M glass cloth tape, glass cloth tape, glass cloth tape 27, 3m tape 27, glass cloth electrical tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Glass Cloth Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | Glass Cloth |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Grade | Professional |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.625 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.62519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 615.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 142.875 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 142.88 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 63.28345333856022 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.356063374699182 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.356063374699182 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.625 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.625196850393701 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1037.03 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 615.1 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 142.875 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 142.88 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2073.9773763012095 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.19932795606769 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.12126749398364 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.5748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33986.4 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.791 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.302 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.294 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.34 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.34 M |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101726.58140591871 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1044.9911227563198 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 976.365629783411 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.667 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 442.872 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 720 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 720 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


