3M Glass Cloth Electrical Tape 27, 3/4 in x 66 ft, 50 Rolls/Case
| UPC | 00054007150749 |
|---|---|
| 3M ID | 7000005815 |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Glass Cloth Electrical Tape 27
The 3M Glass Cloth Electrical Tape 27 is a great option when it comes to electrical jobs that require heat insulation, edge tear resistance and adaptable tape applications. The composite in its material is suitable for 600V rated, dry location application on motors and transformers.
3M Glass Cloth Electrical Tape 27 features a pressure sensitive, high temperature, thermosetting, rubber adhesive that offers exceptional bonding once adhered. This reactive compound results in a non-corrosive adhesive that offers solvent resistant protection; providing stability and reliability.
A 7-mil woven insulating glass cloth provides high mechanical strength, high temperature resistance and heat-stable insulation for heating units and oven controls, motor leads and switches. This glass cloth backing holds a feature suitable for tough 600V ratings and endures extreme temperature operations (low temperatures up to 302F / 0 to 150C) often presented in application environments. Resists rotting and shrinking after extended use.
- PROVIDES A STRONG BOND: At extreme temperatures ranging from low temperature to 302F (up to 150C)
- GLASS CLOTH BACKING: Optimally insulates with no shrinking or burning
- INSULATES A VARIETY OF WAYS: Use as coil cover, anchor, banding, core layer and crossover insulation
- PERFORMACE: Designed to operate in 600 volt dry applications requiring high mechanical strength and resistance to high temperatures
- RELIABLE AND RESISTANT: Resists rotting and shrinking after extended use in a variety of environments
- PRESSURE SENSITIVE ADHESIVE: Non–corrosive, solvent resistant, thermosetting rubber adhesive
- CONFORMABLE: Suitable for complex tape applications
- UL RECOGNIZED: UL Listed, CSA Certified.
| 3M ID | 7000005815 |
|---|---|
| Part number | 27-3/4"X66' |
| Keywords | 3m glass cloth electrical tape 27 3/4 in 7 mil woven 600 volts dry application high temperature mechanical strength corrosion tear abrasion resistant rubber adhesive coil banding layer crossover insulation printable |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Glass Cloth Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | Glass Cloth |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.787401575 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.781023622 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.625 |
| Base - Metric Gross Weight | 90.72 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.0 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.2 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.2 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 10.33009940035628 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.20000336425412094 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.19380176081886033 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.7874015748031497 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.622047244094488 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.622047244094488 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 169.28 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 87.907 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.0 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 9.2 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 775.9447329918282 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.900552912739691 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.68931642302537 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.409448818897637 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.188976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12715.456 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.398 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.395 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1178.1503291159859 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 930.2493337795784 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 421.954 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


