3M™ Glass Cloth Electrical Tape 27, 1 in x 60 yd, Bulk, Mini-case
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 27 is a 0.18 mm (7 mil) woven insulating tape with pressure sensitive rubber thermosetting adhesive. This tape is designed to operate in 600 volt dry applications requiring high mechanical strength and resistance to high temperatures. The adhesive is specially designed and prepared to provide corrosion protection.
Special Price
$46.04
Regular Price
$54.17
| UPC | 00054007105701 |
|---|---|
| 3M ID | 7000031347 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Glass Cloth Tape 27 is edge tear resistant, conformable, and abrasion resistant. For use as a coil cover, anchor, banding and core, layer and crossover insulation. This tape is used for heat-stable insulation for furnace and oven controls, motor leads, and switches. UL Recognized. Printable.
- 0.18 mm (7-mil) woven insulating glass cloth tape with pressure-sensitive rubber thermosetting adhesive
- Designed to operate in 600 volt dry applications requiring high mechanical strength and resistance to high temperatures
- Adhesive is specially designed and prepared to provide corrosion protection
- Edge-tear resistant, conformable, and abrasion resistant
- For use as a coil cover, anchor, banding and core, layer and crossover insulation
- Printable
- UL Recognized
| 3M ID | 7000031347 |
|---|---|
| Part number | 27 1"X60YD |
| Keywords | 271"X60YD 271X60YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Glass Cloth Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance |
| Backing (Carrier) Material | Glass Cloth |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Grade | Professional |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 8 |
| Base - Customary Width Dimension | 8 |
| Base - Metric Gross Weight | 335.658 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 63.99999414172057 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7399992200045163 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.655507058022162 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1048.772 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 297.333 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 744.7497001293215 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.69984814779843 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.899570136067324 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12204.261 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.039 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.676 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.269 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 698.865371126062 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 589.9570136067324 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 267.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


