3M™ General Trim Adhesive, 39187, 19 oz Net Wt, 4 per case
| UPC | 00051131391871 |
|---|---|
| 3M ID | 7010328464 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ General Trim Adhesive creates a secure bond when gluing soft materials such as carpet, vinyl, fabric and plastic to hard impervious surfaces. This clear-drying, high-strength adhesive delivers professional quality results when making automotive repairs. This product is commonly used for automotive restoration work. Once the adhesive sets, the bond offers good heat and water resistance.
This trim adhesive comes in an aerosol spray that is easy to aim and control. Simply spray the adhesive onto both surfaces to be joined. The adhesive dries quickly in about one to three minutes, leaving a tacky surface behind. Mate the surfaces to be joined with firm, uniform pressure.
Before using this product, please reference Product Label and/or Safety Data Sheet for Health and Safety Information. Note: Laws controlling the acceptable amounts of Volatile Organic Compounds (VOCs) vary by state, and in some cases by locality. For surface preparation and clean-up activities, consult federal, state and local regulations regarding use of products containing VOCs in your area.
- Recommended for bonding carpet fabric and plastic to metal
- Secure bonding to hard, impervious surfaces
- Aerosol adhesive offers easy application
- Dries to a clear color for a low profile appearance
- Offers good heat and water resistance
| 3M ID | 7010328464 |
|---|---|
| Part number | 39187 |
| Keywords | 39187 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 0.539 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 80.99998877163108 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1882915931764901 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.0008986703193443 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1327.352 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.454 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 381.0448290187919 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.004493351596721 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.999185436033679 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.811811023622047 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.936614173228347 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.936614173228347 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6244.206 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.27 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.814 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.462 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 15.079 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.079 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96905.70562243486 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1174.9999233893639 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 895.8175376715442 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.110236220472444 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.588 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 406.336 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.222 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 896 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 896 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 56 |


