3M™ General Purpose Vinyl Tape 764, White, 49 in x 60 yd, 5 mil, 12 Roll/Case, Plastic Core
| UPC | 00051115690167 |
|---|---|
| 3M ID | 7010375104 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Code, Mark, and Protect
3M™ General Purpose Vinyl Tape 764 is a vinyl tape coated with a rubber adhesive and ideally suited for a variety of coding, temporary surface protection, bundling, marking and protection applications. The rubber adhesive offers quick stick and good holding strength on many substrates. Unlike messy paint solutions, this vinyl tape is quick to install and easy to clean-up. Conformability and instant adhesion makes 3M™ General Purpose Vinyl Tape 764 a good choice for marking and warning applications on floors, equipment, walls and pipes.
Recommended Applications
Floor marking General purpose holding and bundling Color coding Marking of parts or machines Temporary protection of parts, equipment or products from abrasion
Decorating
Bright Colors in Difficult Applications
3M™ General Purpose Vinyl Tape 764 features abrasion resistance to excel in light duty protection of equipment and parts. It maintains its color when exposed to abrasion and wear. These features, combined with easy removal properties, often makes 3M™ General Purpose Vinyl Tape 764 a faster, more versatile and less costly option than painting when used in marking and coding applications.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, 3M technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- CREATE SOCIAL DISTANCING MARKINGS: Cost effective choice for creating queues for waiting areas or to make lanes in aisles in a fast, easy, and efficient way
- COST EFFECTIVE CHOICE for a variety of safety marking and color coding applications where you don’t see tough conditions or the need for long-term clean removal
- FORGET PAINT: No need to shut down, mask, paint, and wait for it to cure. Instead of wasting hours on costly downtime, quickly lay down lines of tape and quickly reopen vital areas in light traffic areas
- MAINTAINS COLOR and features abrasion resistance to excel in light duty protection of equipment and parts
- CONFORMS TO UNEVEN SURFACES: Unique stretch properties enable tape to remain stretched to conform to uneven surfaces without lifting and retracting
- EASY TO APPLY: Tape stretches around corners for a reliable tight fit. Provides fast tack and excellent holding power
- APPLICATIONS: Lane and safety marking in light traffic areas; warnings; color coding; temporary protection of parts or equipment from abrasion; wrapping or sealing curved or convex surfaces
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use
| 3M ID | 7010375104 |
|---|---|
| Part number | 764 |
| Keywords | 3M, General Purpose Vinyl Tape, Hazard Marking Tape, Safety Marking, Color Coding, Conformability, Instant Adhesion, Easy Unwind, Marking Equipment, Marking Walls, Marking Pipes, Stretch Properties, Vinyl Tape, Rubber Adhesive, Quick Stick, Excellent Holding Strength, Abrasion Resistance, Solvent Resistance, Floor Marking, Holding and Bundling, Temporary Surface Protection, Decorating, Cost-effective, Vivid Color, Curved Surfaces, Irregular Surfaces, Lane Marking Applicator, Light Duty Protection, Industrial Adhesives, Coding Applications, Warning Applications, Competitive Products, Innovative Solutions, Design Manufacturing, Equipment Marking, Surface Protection, Marking Applications, Quick Installation, Easy Clean-up, Flooring Solutions, Commercial Solutions, Building Construction, Facility Maintenance, Transportation Safety, Aerospace Applications |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Vinyl Tapes |
| Adhesion Strength (Imperial) | 18 |
| Adhesion Strength (Metric) | 21.0 N/100mm |
| Application | General Use Vinyl |
| Backing Material | PVC |
| Backing Thickness (Metric) | 0.1 mm |
| Backing Thickness (Imperial) | 4.0 mil |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 764 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 6.141 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 12.598 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 124.46 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.6 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 13.538587520773332 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 13.538587520773332 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.959842519685039 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 49.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.960629921259843 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.698 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 6.141 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 12.598 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 124.46 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 12.6 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3514.313485319884 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 41.554931799227575 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.077175041546663 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.7866141732283465 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 53.93661417322835 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.259842519685039 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 57589.28 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 18.849 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.282 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.698 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 136.999 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 72453.30219006895 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 798.9993306104333 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 487.38915074783995 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.71968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 54.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 33.77992125984252 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1187296.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 221.076 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 100.888 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 137.16 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 85.801 CM |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |


