3M™ General Purpose Vinyl Tape 764, Transparent, 49 in x 36 yd, 5 mil, 3 Roll/Case, Plastic Core
3M™ General Purpose Vinyl Tape 764 Transparent is an economical option for temporarily protecting surfaces and wrapping or bundling parts. A strong rubber adhesive lets this tape bond in seconds to provide excellent holding strength that lasts. The vinyl backing helps to resist premature wear and it’s conformability gives it the ability to cover curved and complex surfaces. Versatility, abrasion resistance and instant adhesion make 3M™ General Purpose Vinyl Tape 764 a great choice for your application.
Special Price
$200.40
Regular Price
$235.77
| UPC | 00048011581255 |
|---|---|
| 3M ID | 7010374595 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- CREATE SOCIAL DISTANCING MARKINGS: Cost effective choice for creating queues for waiting areas or to make lanes in aisles in a fast, easy, and efficient way
- COST EFFECTIVE CHOICE for a variety of safety marking and color coding applications where you don’t see tough conditions or the need for long-term clean removal
- FORGET PAINT: No need to shut down, mask, paint, and wait for it to cure. Instead of wasting hours on costly downtime, quickly lay down lines of tape and quickly reopen vital areas in light traffic areas
- MAINTAINS COLOR and features abrasion resistance to excel in light duty protection of equipment and parts
- CONFORMS TO UNEVEN SURFACES: Unique stretch properties enable tape to remain stretched to conform to uneven surfaces without lifting and retracting
- EASY TO APPLY: Tape stretches around corners for a reliable tight fit. Provides fast tack and excellent holding power
- APPLICATIONS: Lane and safety marking in light traffic areas; warnings; color coding; temporary protection of parts or equipment from abrasion; wrapping or sealing curved or convex surfaces
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use
| 3M ID | 7010374595 |
|---|---|
| Part number | 764 |
| Keywords | economical vinyl tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Vinyl Tapes |
| Adhesion Strength (Imperial) | 18 |
| Adhesion Strength (Metric) | 21.0 N/100mm |
| Application | General Use Vinyl |
| Backing Material | PVC |
| Backing Thickness (Metric) | 0.1 mm |
| Backing Thickness (Imperial) | 4.0 mil |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 8.611 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 10.897 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 124.46 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.9 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 18.984005396739807 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 18.98180077411796 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.290157480314961 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 49.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.291338582677166 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.522 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 8.61 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 10.897 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 124.46 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 10.9 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 5206.738070956457 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 63.09850405993381 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 56.94540232235388 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 54.1248031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.3748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 85323.15 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 28.621 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 25.83 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.922 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 137.477 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 41.592 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 70787.54314988945 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 809.0965022185007 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 683.3448278682465 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 53.93700787401575 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 32.67716535433071 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.16 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 309.96 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.37 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 0.83 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 2 |
Write Your Own Review

