3M™ General Purpose PTFE Glass Cloth Tape 5153, Light Brown, 2 in x 36 yd, 24 Roll/Case
| UPC | 00021200456374 |
|---|---|
| 3M ID | 7010292978 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Durability to Withstand Rugged Conditions
For high strength applications requiring increased durability, look no further than 3M™ General Purpose PTFE Glass Cloth Tape 5153. Resistant to most chemicals, this reinforced PTFE tape provides a quick and durable solution to help reduce build-up on packaging and heat sealing machines. It functions as an anti-stick or easy-release medium between surfaces where pressure, temperature changes and other factors may create a measure of adhesion. PTFE is chemical resistant and can be used as a temporary chemical barrier. The tape has a wide temperature use range, from -100°F/-73°C to 500°F/260°C, making it suitable for a variety of high temperature applications.
Recommended Applications
Heat sealing machines Ironing and pressing equipment
High temperature bundling
What is PTFE?
Polytetrafluoroethylene (PTFE) is a synthetic material used in a variety of industries and applications to reduce the coefficient of friction. Because of its non-stick properties and high heat resistance, PTFE is used as a non-stick coating for frying pans and other cookware. It makes an excellent insulating material for electrical applications because of its non-conductivity. PTFE is non-reactive to numerous chemicals, due to the chemical resistance of fluoropolymer bonds; making it effective in containers and pipework for reactive and corrosive substances. PTFE reduces friction, wear and energy efficiency of machinery. Because of its low friction, PTFE is used in industrial applications where sliding action of parts is required, such as with bearings, gears, slide plates, etc. In these applications, it delivers significantly better performance than nylon or acetal. 3M has taken this versatile compound through an extrusion process to create a thin film, then paired the film with 3M's unique pressure sensitive adhesives to make these PTFE tapes. Innovative, high performance 3M PTFE tapes are reliable, durable and reduce friction.
- Glass cloth reinforced backing provides greater tensile strength and resistance to tears and punctures than typical PTFE film backed tapes
- Silicone adhesive offers high temperature performance and long aging
- Provides a non-stick, low friction surface on heat sealing and packaging equipment
- Thicker backing helps extend the service life over thinner versions when subjected to abrasion and wear
- Performs under a wide range of temperatures, including up to 500°F/260°C
- Very low moisture absorption allows the tape to perform in many humid environments
- Excellent chemical resistance enables tape to withstand challenging applications
| 3M ID | 7010292978 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Cloth Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Glass Cloth/PTFE |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 5.8 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Light Brown |
| Product Number | 5153 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.577 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 116.84 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 116.84 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 42.350478401744205 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.2720672528067436 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2412025361008607 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.6 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.6 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.694 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.563 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 116.84 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 116.84 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1229.3119743719803 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 30.999198685815635 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 29.762405394958474 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.8 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20144.814 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.061 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.5 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.512 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.892 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.892 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83541.5056656885 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1518.9849864538066 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1428.5954589580067 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.369 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 648.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


