3M™ General Purpose Masking Tape 234, Tan, 9 mm x 55 m, 5.9 mil, 96 Roll/Case
| UPC | 00021200029790 |
|---|---|
| 3M ID | 7010373307 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Reliable Performance
3M™ General Purpose Masking Tape 234 is a multipurpose, crepe-backed masking tape that performs well in both general painting and paint bake operations at temperatures up to 250°F/ 121°C for up to 30 minutes. It also features enough tensile strength to be of use in many holding, protecting and bundling applications. A controlled unwind ensures the tape dispenses evenly from the roll, making it less like to tear prematurely. It is advised that the tape not be subjected to outdoor exposure or prolonged periods of sunlight as it may become difficult to remove. This durable tape can be certified for ASTM D-6123.
Recommended Applications
Non-critical paint masking
Medium temperature paint bake operations
Holding, protecting or bundling applications
General labeling
Light to medium duty attachment
General indoor use
Simple Science, Amazing Results
The crepe paper backing tears easily, offers moderate conformability around corners and over irregular surfaces while the rubber adhesive sticks instantly and offers strong holding power that resists lifting and curling, while removing cleanly and easily from the surface. This tape bonds well to paper, metal, wood, and painted surfaces with reliable holding power. Under normal operating conditions 3M™ General Purpose Masking Tape 234 features one piece removal and is sliver resistant.
Why Masking Tape?
Masking tape was developed specifically to help protect surrounding surfaces from overspray, provide clean paint lines, and remove easily and cleanly when finished. Masking tapes adhere well, resist solvents or water from the paint and are strong enough to hang plastic sheeting, yet remove cleanly without damaging the subsurface. The backing, typically crepe paper, hand tears easily and sticks when applied to curved and irregular surfaces without lifting or curling. Various masking tapes are designed for different applications and should be removed within their specified time range. A very thin or poorly manufactured tape may splinter or shred when coming off the roll or being removed after use. A roll of masking tape is a basic toolbox or supply room item in any construction, warehousing, military, marine, shipping, or retail industry.
- Strong backing is easy to tear, yet resists slivering and provides one piece removal
- Rubber adhesive provides instant adhesion and resists lifting or curling, yet still removes easily
- Crepe paper backing conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Performs well in paint bake operations up to 250°F for 30 minutes
- Manufactured without solvents for reduced environmental impact
| 3M ID | 7010373307 |
|---|---|
| Part number | 234 |
| Keywords | masking tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 234 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 75.135 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 9.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 12.150010520493481 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.16564432069260776 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.15898636037462446 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 199.103 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 72.115 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1166.3999725637248 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.90194297139522 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.262602411059074 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19113.871 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.213 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.923 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.432 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.432 CM |
| Shipper - Item Quantity | 96 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 96 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91727.99959773148 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1047.9982280125214 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 976.8131681756463 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1503152.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 443.075 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 115.57 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 6144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


