3M™ General Purpose Masking Tape 234, Tan, 25 mm x 305 m, 5.9 mil, 9 Roll/Case
| UPC | 00051115175602 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124174 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Reliable Performance
3M™ General Purpose Masking Tape 234 is a multipurpose, crepe-backed masking tape that performs well in both general painting and paint bake operations at temperatures up to 250°F/ 121°C for up to 30 minutes. It also features enough tensile strength to be of use in many holding, protecting and bundling applications. A controlled unwind ensures the tape dispenses evenly from the roll, making it less like to tear prematurely. It is advised that the tape not be subjected to outdoor exposure or prolonged periods of sunlight as it may become difficult to remove. This durable tape can be certified for ASTM D-6123.
Recommended Applications
Non-critical paint masking Medium temperature paint bake operations Holding, protecting or bundling applications General labeling Light to medium duty attachment
General indoor use
Simple Science, Amazing Results
The crepe paper backing tears easily, offers moderate conformability around corners and over irregular surfaces while the rubber adhesive sticks instantly and offers strong holding power that resists lifting and curling, while removing cleanly and easily from the surface. This tape bonds well to paper, metal, wood, and painted surfaces with reliable holding power. Under normal operating conditions 3M™ General Purpose Masking Tape 234 features one piece removal and is sliver resistant.
Why Masking Tape?
Masking tape was developed specifically to help protect surrounding surfaces from overspray, provide clean paint lines, and remove easily and cleanly when finished. Masking tapes adhere well, resist solvents or water from the paint and are strong enough to hang plastic sheeting, yet remove cleanly without damaging the subsurface. The backing, typically crepe paper, hand tears easily and sticks when applied to curved and irregular surfaces without lifting or curling. Various masking tapes are designed for different applications and should be removed within their specified time range. A very thin or poorly manufactured tape may splinter or shred when coming off the roll or being removed after use. A roll of masking tape is a basic toolbox or supply room item in any construction, warehousing, military, marine, shipping, or retail industry.
- Strong backing is easy to tear, yet resists slivering and provides one piece removal
- Rubber adhesive provides instant adhesion and resists lifting or curling, yet still removes easily
- Crepe paper backing conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Performs well in paint bake operations up to 250°F for 30 minutes
- Manufactured without solvents for reduced environmental impact
| 3M ID | 7000124174 |
|---|---|
| Part number | 234 |
| Keywords | masking tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 234 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 12007.874 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 0.9842 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 1.191 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 305.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 25.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 228.87290853321863 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.625705542621892 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.5882269580504627 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3750.555 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.174 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2059.856481917688 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.633554506218875 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.294042622454164 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.496062992125983 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33.755 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 10.72 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.566 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.292 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.34 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.34 M |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 104350.6024019922 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 886.2582939832079 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 838.58553440835 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.574803149606296 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.71 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 380.376 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.31 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 324 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 324 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


