3M™ General Purpose Masking Tape 234, Tan, 24 mm x 55 m, 5.9 mil, 36 Roll/Case
| UPC | 00021200855504 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124045 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Reliable Performance
3M™ General Purpose Masking Tape 234 is a multipurpose, crepe-backed masking tape that performs well in both general painting and paint bake operations at temperatures up to 250°F/ 121°C for up to 30 minutes. It also features enough tensile strength to be of use in many holding, protecting and bundling applications. A controlled unwind ensures the tape dispenses evenly from the roll, making it less like to tear prematurely. It is advised that the tape not be subjected to outdoor exposure or prolonged periods of sunlight as it may become difficult to remove. This durable tape can be certified for ASTM D-6123.
Recommended Applications
Non-critical paint masking Medium temperature paint bake operations Holding, protecting or bundling applications General labeling Light to medium duty attachment
General indoor use
Simple Science, Amazing Results
The crepe paper backing tears easily, offers moderate conformability around corners and over irregular surfaces while the rubber adhesive sticks instantly and offers strong holding power that resists lifting and curling, while removing cleanly and easily from the surface. This tape bonds well to paper, metal, wood, and painted surfaces with reliable holding power. Under normal operating conditions 3M™ General Purpose Masking Tape 234 features one piece removal and is sliver resistant.
Why Masking Tape?
Masking tape was developed specifically to help protect surrounding surfaces from overspray, provide clean paint lines, and remove easily and cleanly when finished. Masking tapes adhere well, resist solvents or water from the paint and are strong enough to hang plastic sheeting, yet remove cleanly without damaging the subsurface. The backing, typically crepe paper, hand tears easily and sticks when applied to curved and irregular surfaces without lifting or curling. Various masking tapes are designed for different applications and should be removed within their specified time range. A very thin or poorly manufactured tape may splinter or shred when coming off the roll or being removed after use. A roll of masking tape is a basic toolbox or supply room item in any construction, warehousing, military, marine, shipping, or retail industry.
- Strong backing is easy to tear, yet resists slivering and provides one piece removal
- Rubber adhesive provides instant adhesion and resists lifting or curling, yet still removes easily
- Crepe paper backing conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Performs well in paint bake operations up to 250°F for 30 minutes
- Manufactured without solvents for reduced environmental impact
| 3M ID | 7000124045 |
|---|---|
| Part number | 234 |
| Keywords | masking tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 234 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2165.3543 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 0.9448 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 171.361 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 24.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 32.32439929446788 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.37778633710262804 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3747858457142919 lbs |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 529.702 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 170.0 G |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1163.6803883843988 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.600316954185098 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.492290445714508 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19069.305 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6169.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6120.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 901.0006054555106 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 863.5065885257285 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 45.47244094488189 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 391.68 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.155 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 2304 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2304 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |

