3M™ General Purpose Masking Tape 234, Tan, 1 in x 60 yd, 5.9 mil, 36 Roll/Case
| UPC | 00051115055461 |
|---|---|
| 3M ID | 7010312636 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Reliable Performance
3M™ General Purpose Masking Tape 234 is a multipurpose, crepe-backed masking tape that performs well in both general painting and paint bake operations at temperatures up to 250°F/ 121°C for up to 30 minutes. It also features enough tensile strength to be of use in many holding, protecting and bundling applications. A controlled unwind ensures the tape dispenses evenly from the roll, making it less like to tear prematurely. It is advised that the tape not be subjected to outdoor exposure or prolonged periods of sunlight as it may become difficult to remove. This durable tape can be certified for ASTM D-6123.
Recommended Applications
Non-critical paint masking Medium temperature paint bake operations Holding, protecting or bundling applications General labeling Light to medium duty attachment
General indoor use
Simple Science, Amazing Results
The crepe paper backing tears easily, offers moderate conformability around corners and over irregular surfaces while the rubber adhesive sticks instantly and offers strong holding power that resists lifting and curling, while removing cleanly and easily from the surface. This tape bonds well to paper, metal, wood, and painted surfaces with reliable holding power. Under normal operating conditions 3M™ General Purpose Masking Tape 234 features one piece removal and is sliver resistant.
Why Masking Tape?
Masking tape was developed specifically to help protect surrounding surfaces from overspray, provide clean paint lines, and remove easily and cleanly when finished. Masking tapes adhere well, resist solvents or water from the paint and are strong enough to hang plastic sheeting, yet remove cleanly without damaging the subsurface. The backing, typically crepe paper, hand tears easily and sticks when applied to curved and irregular surfaces without lifting or curling. Various masking tapes are designed for different applications and should be removed within their specified time range. A very thin or poorly manufactured tape may splinter or shred when coming off the roll or being removed after use. A roll of masking tape is a basic toolbox or supply room item in any construction, warehousing, military, marine, shipping, or retail industry.
- Strong backing is easy to tear, yet resists slivering and provides one piece removal
- Rubber adhesive provides instant adhesion and resists lifting or curling, yet still removes easily
- Crepe paper backing conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Performs well in paint bake operations up to 250°F for 30 minutes
- Manufactured without solvents for reduced environmental impact
| 3M ID | 7010312636 |
|---|---|
| Part number | 234 |
| Keywords | masking tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 234 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 160.299 G |
| Base - Metric Height Dimension | 120.65 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 120.65 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 22.578785315050943 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.3533988016597369 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3533525045846781 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.37 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 160.278 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 120.65 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 120.65 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 203.06248880214295 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.3091385553950126 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 3.1812704433277834 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.75 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 9.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.75 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3327.598 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.443 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 12.065 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 12.065 CM |
| Inner - Item Quantity | 9 |
| Inner - Total Unit Quantity | 9 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1166.3999725637248 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.251986579932991 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.720672528067436 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19113.871 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.011 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.77 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.432 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.432 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90620.25998067744 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 671.9998398562127 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 610.592281347237 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.485 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 276.96 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.143 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1728 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1728 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

