3M™ General Purpose Masking Tape 203, Beige, 72 mm x 55 m, 4.7 mil, 12 Roll/Case
3M™ General Purpose Masking Tape 203 is a pressure-sensitive tape designed with a natural rubber adhesive and a crepe paper backing. This design allows for instant stick and reliable holding, making General Purpose Masking Tape 203 an excellent solution for most general purpose and entry level paint applications.
Special Price
$12.73
Regular Price
$14.98
| UPC | 00048011580395 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124210 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ General Purpose Masking Tape 203 is a pressure-sensitive tape designed with a natural rubber adhesive and a crepe paper backing. This design allows for instant stick and reliable holding, making this General Purpose Masking Tape 203 an excellent solution for most general purpose and entry level paint applications.
- PRESSURE-SENSITIVE TAPE: General purpose crepe tape provides solid coverage
- A VARIETY OF USES: Ideal for woodworking, maintenance and repair, construction, paint masking and more
- TEMPERATURE TOLERANCE: Retains clean removal on most surfaces after baking for 30 minutes up to 200 °F (93 °C)
- CREPE PAPER BACKING: Conforms to irregular surfaces and around corners
- REMOVES CLEANLY: From most non-delicate surfaces for up to 3 days indoors and 24 hours outdoors
- NATURAL RUBBER ADHESIVE: Sticks aggressively and holds confidently
| 3M ID | 7000124210 |
|---|---|
| Part number | 203 |
| Keywords | 3m general purpose masking tape 203 pressure sensitive natural rubber adhesive crepe paper backing instant stick reliable holding entry level paint maintenance repair applications |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Bundling |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Beige |
| Core Material | Paper |
| Features | Easy Tear Removable Within 3 Days |
| Product Color | Beige |
| Product Number | 203 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2165.3543 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 2.8346 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 476.272 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 72.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 91.53561614209842 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.05000002535316 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.9999793426860333 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1500.0 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 453.583 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1098.4273937051812 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.599418283865754 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.999760930722887 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.748031496062993 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18.0 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 5.715 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.443 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.238 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.273 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.273 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85311.19424443573 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 836.9982061206189 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 767.9846995662648 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 42.36220472440945 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.398 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 348.352 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.076 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


