3M™ General Purpose Masking Tape 203, Beige, 48 mm x 55 m, 4.7 mil, 24 Roll/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
3M™ General Purpose Masking Tape 203 is a pressure-sensitive tape designed with a natural rubber adhesive and a crepe paper backing. This design allows for instant stick and reliable holding, making General Purpose Masking Tape 203 an excellent solution for most general purpose and entry level paint applications.
Special Price
$8.47
Regular Price
$9.97
| UPC | 00048011584546 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124233 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ General Purpose Masking Tape 203 is a pressure-sensitive tape designed with a natural rubber adhesive and a crepe paper backing. This design allows for instant stick and reliable holding, making this General Purpose Masking Tape 203 an excellent solution for most general purpose and entry level paint applications.
- PRESSURE-SENSITIVE TAPE: General purpose crepe tape provides solid coverage
- A VARIETY OF USES: Ideal for woodworking, maintenance and repair, construction, paint masking and more
- TEMPERATURE TOLERANCE: Retains clean removal on most surfaces after baking for 30 minutes up to 200 °F (93 °C)
- CREPE PAPER BACKING: Conforms to irregular surfaces and around corners
- REMOVES CLEANLY: From most non-delicate surfaces for up to 3 days indoors and 24 hours outdoors
- NATURAL RUBBER ADHESIVE: Sticks aggressively and holds confidently
| 3M ID | 7000124233 |
|---|---|
| Part number | 203 |
| Keywords | 3m general purpose masking tape 203 pressure sensitive natural rubber adhesive crepe paper backing instant stick reliable holding entry level paint maintenance repair applications |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Bundling |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Beige |
| Core Material | Paper |
| Features | Easy Tear Removable Within 3 Days |
| Product Color | Beige |
| Product Number | 203 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.89015748 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.68503937 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.68503937 |
| Base - Metric Gross Weight | 300.006 G |
| Base - Metric Height Dimension | 4.801 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.9 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.9 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 41.488212897685635 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6614000142903639 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6613867865546328 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.8901574803149606 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.68503937007874 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.68503937007874 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 679.87 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 300.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 4.801 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.9 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.9 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1331.1984379874273 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.917375329748161 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.873282877311185 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.047244094488189 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21814.434 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7220.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7200.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84700.95680348841 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 832.0003266368876 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 761.9175781109369 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 41.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.99212598425197 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.388 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 345.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.043 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.092 M |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


