3M™ General Purpose Masking Tape 203, Beige, 36 mm x 55 m, 4.7 mil, 24 Roll/Case
3M™ General Purpose Masking Tape 203 is a pressure-sensitive tape designed with a natural rubber adhesive and a crepe paper backing. This design allows for instant stick and reliable holding, making General Purpose Masking Tape 203 an excellent solution for most general purpose and entry level paint applications.
Special Price
$6.37
Regular Price
$7.49
| UPC | 00048011580371 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124208 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ General Purpose Masking Tape 203 is a pressure-sensitive tape designed with a natural rubber adhesive and a crepe paper backing. This design allows for instant stick and reliable holding, making this General Purpose Masking Tape 203 an excellent solution for most general purpose and entry level paint applications.
- PRESSURE-SENSITIVE TAPE: General purpose crepe tape provides solid coverage
- A VARIETY OF USES: Ideal for woodworking, maintenance and repair, construction, paint masking and more
- TEMPERATURE TOLERANCE: Retains clean removal on most surfaces after baking for 30 minutes up to 200 °F (93 °C)
- CREPE PAPER BACKING: Conforms to irregular surfaces and around corners
- REMOVES CLEANLY: From most non-delicate surfaces for up to 3 days indoors and 24 hours outdoors
- NATURAL RUBBER ADHESIVE: Sticks aggressively and holds confidently
| 3M ID | 7000124208 |
|---|---|
| Part number | 203 |
| Keywords | 3m general purpose masking tape 203 pressure sensitive natural rubber adhesive crepe paper backing instant stick reliable holding entry level paint maintenance repair applications |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Bundling |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Beige |
| Core Material | Paper |
| Features | Easy Tear Removable Within 3 Days |
| Product Color | Beige |
| Product Number | 203 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2165.3543 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 1.4173 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 234.583 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 36.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 43.14067486402689 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5171669885011514 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.511472448268916 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 706.949 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 232.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1035.3765018553659 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.412025361008608 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.275338758453984 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16966.781 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5630.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5568.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85311.19424443573 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 849.9988657216611 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 785.621680541055 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 42.36220472440945 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.398 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 356.352 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.076 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1536 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1536 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


