3M™ General Purpose Masking Tape 203, Beige, 18 mm x 55 m, 4.7 mil, 48 Roll/Case
3M™ General Purpose Masking Tape 203 is a pressure-sensitive tape designed with a natural rubber adhesive and a crepe paper backing. This design allows for instant stick and reliable holding, making General Purpose Masking Tape 203 an excellent solution for most general purpose and entry level paint applications.
Special Price
$3.39
Regular Price
$3.99
| UPC | 00048011580357 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124140 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ General Purpose Masking Tape 203 is a pressure-sensitive tape designed with a natural rubber adhesive and a crepe paper backing. This design allows for instant stick and reliable holding, making this General Purpose Masking Tape 203 an excellent solution for most general purpose and entry level paint applications.
- PRESSURE-SENSITIVE TAPE: General purpose crepe tape provides solid coverage
- A VARIETY OF USES: Ideal for woodworking, maintenance and repair, construction, paint masking and more
- TEMPERATURE TOLERANCE: Retains clean removal on most surfaces after baking for 30 minutes up to 200 °F (93 °C)
- CREPE PAPER BACKING: Conforms to irregular surfaces and around corners
- REMOVES CLEANLY: From most non-delicate surfaces for up to 3 days indoors and 24 hours outdoors
- NATURAL RUBBER ADHESIVE: Sticks aggressively and holds confidently
| 3M ID | 7000124140 |
|---|---|
| Part number | 203 |
| Keywords | 3m general purpose masking tape 203 pressure sensitive natural rubber adhesive crepe paper backing instant stick reliable holding entry level paint maintenance repair applications |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Bundling |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Beige |
| Core Material | Paper |
| Features | Easy Tear Removable Within 3 Days |
| Product Color | Beige |
| Product Number | 203 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.97992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 113.398 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.065 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.489 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.065 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 22.109451699218358 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.24999979607240747 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.23999962785970144 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.9799212598425197 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 362.309 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 108.862 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 12.065 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.489 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.065 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1027.6398505552916 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.5999980996153 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.519982137265668 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.472440944881889 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.472440944881889 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16.84 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 5715.263 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5225.376 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.266 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.238 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.266 M |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 839.998697508955 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 737.278715689155 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 334.424 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3072 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3072 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


