3M™ General Purpose Depressed Center Wheel, T27, 24, 7 in x 1/4 in x 5/8 in-11 Internal, 10/Carton, 20 ea/Case
| UPC | 00051135923153 |
|---|---|
| 3M ID | 7010325743 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ General Purpose Depressed Center Grinding Wheel is a heavy-duty wheel designed to be used at the beginning of a project; as a grinding wheel, it's often the first step in a sequence. Use this wheel for rough grinding applications like beveling, slag removal, weld grinding and edge work on a variety of metals.
Aluminum Oxide Mineral Delivers Strong Cut and LifeAbrasives made with aluminum oxide mineral which delivers excellent durability, cut and a long service life. Aluminum oxide continually reveals fresh cutting edges on the surface of the disc ensuring extended high performance and real productivity benefits.
Type 27 Wheels and Tips for Optimal UseType 27 grinding wheels should be used with an approved grinding wheel guard. it's important the disc not extend beyond the lip of the guard, because the guard helps prevent debris from flying and injuring operators. The depressed center on Type 27 wheels enable flanges or metal attachment systems to recess within the wheel. When depressed center wheels attach to the tool, these attachment systems will not gouge the substrate or inhibit performance.
A grinding wheel must be run on a right angle grinder with a wheel guard that is designed specifically for the size and type of wheel used. The grinding wheel must have a listed maximum operating speed greater than or equal to the maximum listed speed of the grinder used.
Altogether, the 3M™ General Purpose Depressed Center wheel is a durable wheel designed to tackle some of your most aggressive grinding applications.
- Designed for heavy grinding and stock removal
- May be used on a variety of substrates such as carbon steel and stainless steel
- Aluminum oxide mineral cuts fast and yields great lifespan
- Use with tools and accessories designed for depressed center grinding wheels
- For safety, always use on a tool with an approved guard, as per ANSI B7.1
| 3M ID | 7010325743 |
|---|---|
| Keywords | 3M, grinding wheel, depressed center grinding wheel, heavy stock removal, carbon steel, stainless steel, cast iron, aluminum oxide mineral, abrasive grinding wheel, Type 27 wheels, rough grinding applications, beveling, slag removal, weld grinding, edge work, metal grinding, industrial grinding wheel, right angle grinder, wheel guard, metal fabrication, metalworking, industrial abrasives, commercial vehicles, heavy industrial applications, marine applications, rail industry, oil and gas industry, equipment maintenance, facility maintenance, construction applications, energy sector, manufacturing industry, personal recreation vehicles, rig fabrication, wind energy. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Cut-off & Flexible Grinding Wheels |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Grinding |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | 40760 |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Brown |
| Grit | 24 |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Thailand |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 440.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.667 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 18.161 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.16 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 53.70089480336441 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9700339536134613 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9700339536134613 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.05 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.15 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.149606299212598 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.88 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 440.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.667 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 18.161 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.16 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 654.360659115019 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 10.064102268739662 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 9.700339536134614 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 11.10236220472441 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 7.677165354330708 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.677165354330708 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 10723.05 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 4.4 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.282 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.195 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.195 M |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1410.1610880387116 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.7001004668575 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.400679072269227 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.5748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.472440944881889 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.874015748031496 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23108.4 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.843 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.8 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.294 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.393 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.2 M |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103557.29372876069 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1078.0604620840513 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 931.2325954689229 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.697 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 422.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 960 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


