3M™ Full Facepiece Reusable Respirator 7800S-S, Small, Silicone 1 EA/Case
Designed to help protect your workforce from certain airborne contaminants when used with 3M cartridges and filters, the 3M™ Full Facepiece Reusable Respirator 7800 Series is durable and versatile, making it a great choice for a wide variety of work environments and applications.
Special Price
$537.45
Regular Price
$632.29
| UPC | 00051138542573 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126199 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Durable protection The 7800 Series respirator is designed with a durable silicone facepiece, double-flange face seal, and an adjustable, six-strap harness. Versatile configurations This full face respirator is compatible with a wide range of 3M filters, cartridges, powered and supplied air systems making it a go-to choice for health and safety managers. In addition, this respirator can be used with a passive welding lens. Premium comfort Crafted from flexible silicone, this respirator conforms to the worker's face.
- Recommended for use in multiple industries including construction, general manufacturing, heavy infrastructure, industrial maintenance, mining, oil and gas, welding, and more
- Meets the requirements of ANSI Z87.1-2003 standard for eye and face protection
- Silicone face seal helps provide comfort and durability, and is easy to clean
- Six-strap harness helps provide a secure comfortable fit
- Use with 3M™ Particle Filters 2000, 2200, 7000, or 5000 Series to help filter certain particulates
- Use with 3M 6000 Series Gas/Vapor Cartridges to help filter a broad range of gases and vapors
- Use with 3M 6000 Series Combination Cartridges to help filter particulates in addition to gases and vapors
- Compatible with 3M™ TR-600 and TR-800 powered air and Dual Airline supplied air systems against a variety of gases, vapors, and particulate hazards
- For workplace/occupational use only
| 3M ID | 7000126199 |
|---|---|
| Keywords | 70070710259,Reusable Respirators,Full Facepiece 7800S Series,Versaflo V-Series Supplied Air Valves,Full Facepiece Reusable Respirator 7800S-S,Small,Silicone,Energy,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Power Distribution,Assembly & Mechanical,Cleaning,Painting,Silicone,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Full Face Respirators |
| Cartridge or Filter Included | No |
| Color Family | Black |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Eye Protection | Yes |
| Exhalation Valve | Yes |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Features | Compatible with Attachable Welding Shield Compatible with Certain First Responder Cartridges Compatible with Certain Powered & Supplied Air Systems |
| Harness type | 6 point |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Headgear Type | Full Facepiece |
| Maintenance Free | No |
| Material | Silicone |
| Product Color | Black |
| Product Number | 7800S-S |
| Product Series | 7800 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Full Facepiece Respirators |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Painting |
| Recommended Industry | General Manufacturing Marine Mining Oil & Gas Transportation |
| Six-point Head Harness | Yes |
| Spare Parts | Yes |
| Suspension Type | 6 Point Strap |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Japan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 881.8 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 510.1990203980408 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.9440362279462504 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.2999976168029457 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 8360.664 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 589.669 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 510.1990203980408 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.9440362279462504 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2999976168029457 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.141732283464567 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.307086614173228 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8360.664 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 881.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 589.669 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 309.9986007260219 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 182.00041592410383 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 82.554 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 140 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


