3M™ Full Facepiece Reusable Respirator 6900DIN Large 4 EA/Case
Designed to help protect your workforce from certain airborne contaminants when used with 3M cartridges and filters, the 3M™ Full Facepiece Reusable Respirator 6000 Series is durable and versatile, making it a great choice for a wide variety of work environments and applications.
Special Price
$1,160.34
Regular Price
$1,365.10
| UPC | 50051138767032 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126400 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Durable protection The 6000 Series respirator is crafted from lightweight, yet durable materials and features a soft silicone face seal that conforms to the wearer's face, along with a wide lens for visibility and eye protection. Premium comfort Equipped with our proprietary 3M™ Cool Flow™ Valve, a unique center adapter directs exhaled breath and moisture downward while reducing the occurrence of dirt and debris collecting in the valve. Versatile configurations This full face respirator is compatible with a wide range of 3M filters, cartridges, powered and supplied air systems making it a go-to choice for safety managers.
- LARGE LENS: Provides a wide field of view for excellent visibility
- LIGHTWEIGHT: Well-balanced design and silicone faceseal for enhanced comfort, durability and ease of cleaning
- 3M COOL FLOW VALVE: Makes breathing easier to provide cool, dry comfort
- CENTER ADAPTER: Directs exhaled breath downward
- COMPATIBLE WITH: 3M TR-600 and TR-800 powered air and Dual Airline supplied air systems against a variety of gases, vapors, and particulate hazards
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000126400 |
|---|---|
| Part number | 76703 |
| Keywords | 70070889822,Reusable Respirators,Full Facepiece 6000 Series,Versaflo V-Series Supplied Air Valves,Full Facepiece Reusable Respirator 6900DIN,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Oil & Gas,Power Distribution,Personal Safety,Asbestos or Mold Remediation,Assembly & Mechanical,Cleaning,Lead,Painting,Spray Coating,Spray Insulation,Silicone,Thermoplastic Elastomer,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Full Face Respirators |
| Cartridge or Filter Included | No |
| Color Family | Gray |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Eye Protection | Yes |
| Exhalation Valve | Yes |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Features | Compatible with Certain First Responder Cartridges Compatible with Certain Powered & Supplied Air Systems Large Lens for Enhanced Field of View |
| Harness type | 4 point |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Headgear Type | Full Facepiece |
| Maintenance Free | No |
| Material | Silicone |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 76703 |
| Product Series | 6000DIN |
| Product Type | simple |
| Purpose | Exclude |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Asbestos or Mold Remediation Assembly & Mechanical Cleaning Lead Painting Powder Coating Spray Insulation |
| Recommended Industry | Construction First Responder Marine |
| Six-point Head Harness | No |
| Spare Parts | Yes |
| Suspension Type | 4 Point Strap |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9.87480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.625984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.464 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 25.082 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.065 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.37 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.022944896537832 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.022944896537832 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 9.874803149606299 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 7.625984251968504 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.207 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.464 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 25.082 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 12.065 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 19.37 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 499.69561356445547 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.6060675800168331 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.0220630474890924 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.196850393700787 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.188976377952756 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 8188.544 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 463.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.9 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.8 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2238.0034031721607 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.627994271596764 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.08737034090763 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.708661417322835 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.69291338582677 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.51968503937008 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 36674.305 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.46 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.854 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 42.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 277.7824503529458 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 130.8245110031282 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 59.341 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 128 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


