3M™ Full Facepiece Reusable Respirator 6800DIN, Medium 4 EA/Case
Designed to help protect your workforce from certain airborne contaminants when used with 3M cartridges and filters, the 3M™ Full Facepiece Reusable Respirator 6000 Series is durable and versatile, making it a great choice for a wide variety of work environments and applications.
Special Price
$1,160.34
Regular Price
$1,365.10
| UPC | 50051138767025 |
|---|---|
| 3M ID | 7000029682 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Durable protection The 6000 Series respirator is crafted from lightweight, yet durable materials and features a soft silicone face seal that conforms to the wearer's face, along with a wide lens for visibility and eye protection. Premium comfort Equipped with our proprietary 3M™ Cool Flow™ Valve, a unique center adapter directs exhaled breath and moisture downward while reducing the occurrence of dirt and debris collecting in the valve. Versatile configurations This full face respirator is compatible with a wide range of 3M filters, cartridges, powered and supplied air systems making it a go-to choice for safety managers.
- LARGE LENS: Provides a wide field of view for excellent visibility
- LIGHTWEIGHT: Well-balanced design and silicone faceseal for enhanced comfort, durability and ease of cleaning
- 3M COOL FLOW VALVE: Makes breathing easier to provide cool, dry comfort
- CENTER ADAPTER: Directs exhaled breath downward
- COMPATIBLE WITH: 3M TR-600 and TR-800 powered air and Dual Airline supplied air systems against a variety of gases, vapors, and particulate hazards
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000029682 |
|---|---|
| Keywords | 70070889814,Powered & Supplied Air Respirators,Reusable Respirators,Full Facepiece 6000 Series,Versaflo V-Series Supplied Air Valves,Full Facepiece Reusable Respirator 6800DIN,Mining,Full Facepiece,Personal Safety,Asbestos or Mold Remediation,Assembly & Mechanical,Cleaning,Lead,Painting,Spray Coating,Spray Insulation,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Full Face Respirators |
| Cartridge or Filter Included | No |
| Color Family | Gray |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Eye Protection | Yes |
| Exhalation Valve | Yes |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Features | Compatible with Certain First Responder Cartridges Compatible with Certain Powered & Supplied Air Systems Large Lens for Enhanced Field of View |
| Harness type | 4 point |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Headgear Type | Full Facepiece |
| Maintenance Free | No |
| Material | Silicone |
| Mounting Type | Face-mounted |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 6800DIN |
| Product Series | 6000DIN |
| Product Type | simple |
| Purpose | Full Facepiece Respirators |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Asbestos or Mold Remediation Assembly & Mechanical Cleaning Lead Painting Powder Coating Spray Insulation |
| Recommended Industry | Construction First Responder Marine |
| Six-point Head Harness | No |
| Spare Parts | Yes |
| Suspension Type | 4 Point Strap |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 10.2 |
| Base - Customary Length Dimension | 8.2 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.664 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 25.908 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 20.828 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 501.8399879319444 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.463869420907587 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9700339536134613 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.2 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.2 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 8223.684 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.44 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.908 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.828 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2238.0034031721607 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.918105787361458 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.884545059697543 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.708661417322835 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.69291338582677 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.51968503937008 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 36674.305 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.138 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.762 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 42.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 257.94084675630677 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 124.28780492934658 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 56.376 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 128 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review

