3M 6800 Respirator - Full Facepiece Reusable, Medium 4 EA/Case
Durable & versatile - 3M Full Facepiece 6000 Series - protects workforce from airborne contaminants across diverse environments.
| UPC | 50051138541465 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002030 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Full Face Respirator 6800 Mask
When your job requires comprehensive protection, the 3M 6800 full facepiece respirator is an industry-standard solution. This reusable respirator, in the popular medium size, is designed to be lightweight, well-balanced, and comfortable for extended wear. At M-Source, we supply this mask because it offers a practical and economical way to protect your team against a wide range of respiratory, eye, and face hazards.
This 3M Full Face Respirator 6800 is built for comfort and visibility. Its main feature is the large polycarbonate lens, which provides a wide field of view. This helps you stay aware of your surroundings. This lens does more than just improve visibility; it meets the high-impact standards of ANSI Z87.1 and acts as a built-in face shield against splashes and debris.
For all-day comfort, the 3M 6800 features a soft, lightweight silicone faceseal that conforms to the face to create a secure, reliable seal without uncomfortable pressure points. Breathing is made easier by the integrated 3M™ Cool Flow™ Valve. This proprietary valve is a one-way port that opens easily upon exhalation, directing your warm, moist breath downward. This action helps to significantly reduce heat and humidity buildup inside the mask, keeping you cooler, drier, and reducing the chance of lens fogging.
The versatility of the 3M 6800 Respirator is one of its greatest strengths. It uses a bayonet-style connection, allowing you to quickly and easily attach a wide variety of 3M particulate filters or gas and vapor cartridges. This adaptability means you can use the same 3M 6800 Full Face Mask for numerous applications, including:
Assembly and Machining
Chemical Clean-Up and Handling
Chipping, Grinding, and Sanding
Furnace Operations
Painting and Sawing
This 3M 6800 Mask is a go-to choice for professionals in construction, general manufacturing, pharmaceuticals, and primary metals. When combined with the appropriate NIOSH-approved 3M cartridges or filters, it helps reduce exposure to many contaminants like dust, mists, mold, paint, acids, and other chemicals.
At M-Source, we provide the genuine 3M 6800 you need for a safe worksite. This respirator is for industrial/occupational use only and must be part of a complete respiratory protection program that meets all OSHA 29 CFR 1910.134 requirements, including training, fit-testing, and medical evaluation.
- ENHANCED COMFORT: Lightweight, well-balanced, full face respirator design and silicone face seal for enhanced comfort and durability.
- BREATHE EASIER: 3M Cool Flow Valve helps provide cool, dry comfort.
- DIRECTS EXHALED BREATH DOWNWARD: Unique center adapter directs exhaled breath and moisture downward.
- LARGE LENS: Provides a wide field of view for excellent visibility. Integrated optical correction limits distortion as you look from left to right.
- EASY CLEANING: Smooth surface allows for quick and easy cleaning.
- ANSI REQUIREMENT: Meets requirements of ANSI Z87.1-2010 for high impact (Z87+).
- COMBINE WITH 3M particulate filters or chemical cartridges to help provide respiratory protection against particulates (dust, fumes, mold, etc.) and gases and vapors (paint, acid, chemicals, etc.).
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000002030 |
|---|---|
| Part number | 54146 |
| Keywords | 70070709053,Reusable Respirators,Full Facepiece 6000 Series,Full Facepiece Reusable Respirator 6800,Chemical Clean-up,Chemical Handling,Chemical Splash,Chipping,Chiseling,Cleaning,Furnace Operations,Grinding,Laboratories,Machining,Masonary,Painting,Pouring,Casting,Sanding,Sawing,UV Protection,Welding,Silicone,Thermoplastic Elastomer,3M,Silica |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Full Face Respirators |
| Cartridge or Filter Included | No |
| Color Family | Gray |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Eye Protection | Yes |
| Exhalation Valve | Yes |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Features | Dual Airline Supplied Air Compatible Large Lens for Enhanced Field of View |
| Harness type | 4 point |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Headgear Type | Full Facepiece |
| Maintenance Free | No |
| Material | Silicone |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 54146 |
| Product Series | 6000 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Full Facepiece Respirators |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Chemical Clean-up Chemical Handling Chemical Splash Chipping Chiseling Cleaning Composite Finishing Final Finish Furnace Operation Grinding Laboratories Machining Masonary Paint Preparation Painting Pouring/Casting Sanding Sawing UV Protection Welding |
| Recommended Industry | Construction Design & Construction Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Heavy Industrial Industrial Maintenance Marine Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Six-point Head Harness | No |
| Spare Parts | Yes |
| Suspension Type | 4 Point Strap |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 8.062992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.87519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 628.225 G |
| Base - Metric Height Dimension | 24.765 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 20.48 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.923 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 461.87376823572544 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3849990466109472 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3600316954185099 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.062992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.875196850393701 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 7568.755 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 616.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 24.765 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.48 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.923 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2238.0034031721607 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.600640129815234 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.441008630722779 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.708661417322835 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.69291338582677 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.51968503937008 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 36674.305 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.994 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.468 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.272 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.424 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.318 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 273.3732051092482 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 195.84544598931416 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 88.834 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
| Special Price | $637.56 |
| Special Price From Date | May 29, 2025 |


