3M™ Full Facepiece Button 7989, 54 EA/Case
Designed for use with 3M™ Full Facepiece 7800S Series.
Special Price
$126.31
Regular Price
$148.60
| UPC | 50051138542608 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126202 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Full Facepiece Button 7989, Respiratory Protection Replacement Part is designed to attach 3M™ Head Strap Assembly 78093S (sold separately) to the 3M™ Full Facepiece 7800S Series (sold separately). Color indicates facepiece size; red=small, yellow=med
- Designed to attach 3M™ Head Strap Assembly 78093S (sold separately) to 3M Full Facepiece 7800S Series (sold separately)
- Color indicates facepiece size; red=small, yellow=medium, green=large
- Carton includes six of each color, total of 18 buttons
- Replacement part can extend service life of facepiece
- Replaceable part can potentially result in respiratory equipment cost savings
| 3M ID | 7000126202 |
|---|---|
| Keywords | 70070710457,Reusable Respirators,Full Facepiece 7800S Series,Full Facepiece Button 7989,Replacement Part 5,Safety,Mining & Metallurgy,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Eye Protection | Yes |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Maintenance Free | No |
| Product Color | Black |
| Product Number | 7989 |
| Product Series | 7800S |
| Product Type | simple |
| Purpose | Parts and Accessories |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Facility Maintenance Painting |
| Recommended Industry | General Manufacturing Marine Mining Oil & Gas Transportation |
| Six-point Head Harness | Yes |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Japan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 3.696 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.9195057760194261 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.008148285210353075 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 6.613867865546328E-4 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 15.068 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.3 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 10.54490297956974 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.04850169768067307 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.003968320719327796 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.3622047244094486 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.543307086614173 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.2598425196850394 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 172.8 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 6.0 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 9.0 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 3.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 6 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 6 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 38.64121114069 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.14594601756638895 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.01190496215798339 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.5196850393700787 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.015748031496063 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.8188976377952755 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 633.216 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 5.4 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 6.4 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 10.2 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 9.7 CM |
| Inner - Item Quantity | 18 |
| Inner - Total Unit Quantity | 18 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 49.65233552514349 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.44004267532101565 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.035714886473950165 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.9921259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 4.173228346456693 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.9763779527559056 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 813.656 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 199.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 16.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.076 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.106 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.101 M |
| Shipper - Item Quantity | 54 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 54 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 476.1984863193356 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 36.00148741479051 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 16.33 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 54432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 54432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 1008 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 14 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 72 |
Write Your Own Review


