3M™ Full-Brim Non-Vented Hard Hat with Ratchet Adjustment, CHH-FB-R-W6-PS, 6/case
Special Price
$14.46
Regular Price
$17.02
| UPC | 00078371912802 |
|---|---|
| 3M ID | 7100119484 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Hard Hats are engineered to provide comfort, protection, balance, and stability to help keep DIYers and professionals safe. 3M™ Full Brim Non vented Hard Hat with Ratchet Adjustment for custom, on head sizing. Suspension sits lower on the head to reduce pressure points and increase security. Features a smooth turning 4 point ratchet suspension system and provides optimized comfort with 3 levels of height adjustment. Part of the 3M™ Pro Series Safety Products line, this hard hat was designed for the way pros think, the way they shop and the way they work.
- Smooth-turning 4-point ratchet suspension system
- Lightweight protection and durability
- Full brim helps protect ears and neck from UV rays
- Ventilated foam brow pad for comfort and ventilation
- Low profile for stability and balance
- Ratchet adjustment for custom, on-head sizing
- ANSI compliant when worn in the forward and reverse donning positions
- Meets requirements of ANSI Z89.1-2014 Type 1, Class G and E
- Meets CSA Z94.1-2015 Type 1, Class G and E requirements
| 3M ID | 7100119484 |
|---|---|
| Keywords | hard hat, hard hats, safety hard hat, safety hard hats, construction hard hats, safety wear |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Hard Hats |
| Color Family | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Suspension Type | 4 Point Ratchet |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | SecureFit™ |
| Vented | No |
| Why Buy Statement | Part of the 3M™ Pro Series Safety Products line that was designed for the way pros think, the way they shop and the way they work |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 20 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.763779528 |
| Base - Customary Width Dimension | 12.99212598 |
| Base - Metric Gross Weight | 428.508 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.1 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 33.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 1237.8324756649513 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9446984304431753 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9236993999700657 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 20.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 12.992125984251969 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 20284.44 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 418.983 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 50.8 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 33.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3377.403481184915 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.488999429157064 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.542196399820394 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.070866141732283 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.73228346456693 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 55345.727 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3396.953 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2513.898 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 55.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88728.52391374075 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 182.99910997180135 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 99.7591736386571 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.05511811023622 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.454 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 45.25 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.119 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 108 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


