3M™ Folding Earmuff, 90563H1-DC, Black, 5 earmuff/case
Special Price
$12.54
Regular Price
$14.75
| UPC | 00076308906443 |
|---|---|
| 3M ID | 7100153691 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Compact and effective, 3M™ Folding Earmuffs deliver hearing protection when you're on the job and fold up neatly when the day is through. Designed with comfort in mind, these protective earmuffs feature soft ear cushions and a padded headband, while the adjustable design helps accommodate every member of your crew. Whether you're jackhammering or completing a weekend project at home, count on the ear protection of 3M™ Folding Earmuffs. Noise Reduction Rating (NRR) 25dB*.
- Noise Reduction Rating (NRR) of 25 dB*
- Helps protect against hazardous noises
- Padded headband for comfort
- Pivoting cups to help ensure a good fit
- Folds up neatly for compact storage when not in use
- Flexible, adjustable headband adjusts for multiple head sizes
- Great for use in noisy workshops, factories, construction sites and during landscaping
- Reusable hearing protection
- *CAUTION: 3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations
| 3M ID | 7100153691 |
|---|---|
| Keywords | Hearing protection, ear protection, hearing safety, ear safety, hearing protective gear |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earmuffs |
| Color Family | Black |
| Earmuff Style | Folding/Over the Head |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Construction Facility Maintenance Machine Operation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 10.23582677 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.47992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 4 |
| Base - Metric Gross Weight | 304.36 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.999 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 18.999 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 306.2527247101738 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6709989411858934 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5510983352740259 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.235826771653544 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.47992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5018.583 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 249.974 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.999 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 18.999 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1575.8307894568545 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.374998635889753 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.7554916763701294 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.3748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25823.24 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1984.466 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1249.87 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.812 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 51.752 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80551.34220504662 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 217.9996987162725 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 99.19699487008566 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.32 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 44.995 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


