3M™ Foam Earplugs 1110, Corded, 500 Pair/Case
3M™ 1100 Earplugs are made with soft foam and a tapered design to help provide a noise blocking seal. These earplugs are easy to roll down and insert, with the foam softening with body temperature to improve comfort over extended use. One size fits most.
Special Price
$164.90
Regular Price
$194.00
| UPC | 50051138290097 |
|---|---|
| 3M ID | 7100099848 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Slow recovery foam gives the user time to get the compressed foam cylinder (rolled down earplug) into the ear before the foam fully expands to fill the ear canal. Available with or without cords to suit user preference. Dispenser packaging option available. This product is EARfit testable to help validate the level of protection the individual user is getting.
- Made with soft foam
- Soft foam helps conform to the shape of the ear canal for a comfortable, snug fit
- Compatible with the 3M™ E-A-Rfit™ Validation System
- Dispenser packaging option available for uncorded earplugs.
- CSA Class AL
- One size fits most
- *U.S. EPA specifies the NRR as the measure of hearing protector noise reduction. However, 3M makes no warranties as to the suitability of the NRR for this purpose. 3M strongly recommends personal fit testing of hearing protectors. Research suggests that users may receive less noise reduction than indicated by the attenuation label value(s) on the packaging due to variation in fit, fitting skill, and motivation of the user. Refer to applicable regulations or guidance on how to adjust attenuation label values. It is recommended that the NRR be reduced by 50% to better estimate typical protection.
| 3M ID | 7100099848 |
|---|---|
| Part number | 1110 |
| Keywords | 70070406312,Hearing Protection,Foam Earplugs,Corded Foam Earplugs 1110,Energy,Mining,Oil & Gas,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Oil & Gas,Power Distribution,Roll Down Foam Earplugs,Personal Safety,Assembly,Blasting,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Sanding,Welding,Polyurethane,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Dispenser Available | No |
| Earplug Material | Foam |
| Earplug Size | Regular |
| Earplug Shape | Bullet |
| Hearing Protection Style | Roll Down Foam |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Orange |
| Product Number | 1110 |
| Product Series | 1100 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Reusable | No |
| Roll-Down Required | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Brazil |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 3.35 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1815.1036695774178 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.694947514218548 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.3069339327731635 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 22.086614173228348 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.661417322834646 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29744.22 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.676 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.5 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 56.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 500 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Item Quantity | 22500 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


