3M™ Flexiclear™ Body Seam Sealer, 08405, 1/10 gal cartridge, 12 per case
3M™ Flexiclear™ Body Seam Sealer creates strong and airtight seals on exterior joints and seams. This medium-bodied sealer offers reliable adhesion on hard, impervious automotive surfaces. This is a low modular sealer, a formulation which offers more elasticity for applications where flexibility is required.
Special Price
$33.26
Regular Price
$39.13
| UPC | 00051135084052 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121530 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Flexiclear™ Body Seam Sealer creates strong and airtight seals on exterior joints and seams. This medium-bodied sealer offers reliable adhesion on hard, impervious exterior automotive surfaces. This is a low-modular sealer, a formulation which offers more elasticity for applications where flexibility is required. Its colorless formula leaves a low-profile appearace that is ideal for sealing vinyl roof tops, opera-style windows, headlight/taillight seams, and more. Clear, resilient results, combined with a simple caulk-style dispensing and a fast 45-minute drying time, make 3M™ Flexiclear™ Body Seam Sealer and excellent choice for exterior seams where appearance matters most.
- CLEAR COLOR: Low profile, non-yellowing formula
- LOW MODULAR: Sealer stays flexible once cured
- FAST-DRYING FORMULA: May be painted in as few as 45 minutes
- CAULK STYLE DISPENSING SYSTEM: Offers convenient application
- APPLICATIONS INCLUDE: Sealing of vinyl roof tops, opera-style windows, headlight/taillight seams and more
| 3M ID | 7000121530 |
|---|---|
| Part number | 8405 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 11.2992126 |
| Base - Metric Gross Weight | 335.658 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 28.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 45.21859437419662 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7399992200045163 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6321755368151365 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 11.299212598425196 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.741 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 286.75 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 28.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 679.1554606731261 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.356418407126204 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.586106441781638 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.086614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.346456692913385 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11129.364 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.244 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.441 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.171 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.307 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.212 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1150.813008605061 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 910.3327730137966 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 412.92 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


