3M™ Flexible Diamond Sprial Band 6457J, M125, Type VF, Pattern 18, 2 in x 1 in, 20/Bag, 60 ea/Case
| UPC | 00638060058732 |
|---|---|
| 3M ID | 7100189512 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Excels at Light-Pressure Grinding on Contoured surfacesCombining the strength of a diamond abrasive with a flexible, conformable backing, 3M™ Flexible Diamond Band 6457J is built for achieving refined finishes, even around contours. Most suitable for applications such as blending and finish sanding of contours, this diamond abrasive is built for use on hard-to-grind surfaces including thermal sprays, carbides, composites, chilled iron, non-ferrous metals and glass.
Built Tough, Finishes FineThe diamond mineral particles on 3M™ Flexible Diamond Band 6457J are adhered using a metal bond. Metal bonds tend to be very tough — helping to retain the diamond abrasive and make it more durable. This flexible cloth backing works very well for complicated geometries.
Open Dot Pattern: What Does It Mean?The open dot pattern on each 3M™ Flexible Diamond abrasive product means that the diamond mineral particles are adhered to the backing in a series of small dots. This is designed to provide aggressive cutting action while also allowing consistent space for evacuation of swarf during use, helping reduce loading and prolonging the life of the abrasive surface without sacrificing cut rates.
- Round band fits inner and outer workpiece contours
- Diamond mineral excels at cutting hard-to-grind materials
- Flexible backing readily conforms to contours
- Metal bonding adds durability and long belt life
- Open dot pattern helps minimize loading, prolonging abrasive life
- Bands fit onto a rubber expander wheel attachment (sold separately)
| 3M ID | 7100189512 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Flexible Diamond Band, Diamond Abrasive, Hard-to-Grind Materials, Contour Grinding, Metal Bonding, Flexible Backing, Rubber Wheel Attachment, Cushion Polishing Wheels, Rubber Slotted Expander Wheels, Durability, Long Belt Life, Open Dot Pattern, Minimizes Loading, Light-Pressure Grinding, Contoured Surfaces, Blending, Finish Sanding, Thermal Sprays, Carbides, Composites, Chilled Iron, Non-Ferrous Metals, Glass, Manufacturing Market, Transportation Market |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Specialty Abrasives > Spiral Bands |
| Abrasive Material | Diamond |
| Backing Material | Cloth |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | 6457J |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 8.724 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.025 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.05 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 16.43534192580196 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.01923312775300872 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.008999269542386702 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 269.327 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.082 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 312.49996948812793 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.19999895500887724 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.17998539084773404 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 12.5 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 12.5 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 5120.957 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 81.64 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 31.75 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 31.75 CM |
| Inner - Item Quantity | 20 |
| Inner - Total Unit Quantity | 20 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 986.1229564978815 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.1539986882936324 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5399561725432022 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.9 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16159.66 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 523.445 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 244.92 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.082 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.686 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.686 CM |
| Shipper - Item Quantity | 60 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93732.47092950878 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 105.00000253531601 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 32.397370352592134 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.536 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 14695.2 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.11 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


