3M™ Flexible Diamond Sprial Band 6457J, M125, Type VF, Pattern 18, 1 in x 1 in, 20/Bag, 200 ea/Case
| UPC | 00638060058718 |
|---|---|
| 3M ID | 7100183881 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Excels at Light-Pressure Grinding on Contoured surfacesCombining the strength of a diamond abrasive with a flexible, conformable backing, 3M™ Flexible Diamond Band 6457J is built for achieving refined finishes, even around contours. Most suitable for applications such as blending and finish sanding of contours, this diamond abrasive is built for use on hard-to-grind surfaces including thermal sprays, carbides, composites, chilled iron, non-ferrous metals and glass.
Built Tough, Finishes FineThe diamond mineral particles on 3M™ Flexible Diamond Band 6457J are adhered using a metal bond. Metal bonds tend to be very tough — helping to retain the diamond abrasive and make it more durable. This flexible cloth backing works very well for complicated geometries.
Open Dot Pattern: What Does It Mean?The open dot pattern on each 3M™ Flexible Diamond abrasive product means that the diamond mineral particles are adhered to the backing in a series of small dots. This is designed to provide aggressive cutting action while also allowing consistent space for evacuation of swarf during use, helping reduce loading and prolonging the life of the abrasive surface without sacrificing cut rates.
- Round band fits inner and outer workpiece contours
- Diamond mineral excels at cutting hard-to-grind materials
- Flexible backing readily conforms to contours
- Metal bonding adds durability and long belt life
- Open dot pattern helps minimize loading, prolonging abrasive life
- Bands fit onto a rubber expander wheel attachment (sold separately)
| 3M ID | 7100183881 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Flexible Diamond Band, Diamond Abrasive, Hard-to-Grind Materials, Contour Grinding, Metal Bonding, Flexible Backing, Rubber Wheel Attachment, Cushion Polishing Wheels, Rubber Slotted Expander Wheels, Durability, Long Belt Life, Open Dot Pattern, Minimizes Loading, Light-Pressure Grinding, Contoured Surfaces, Blending, Finish Sanding, Thermal Sprays, Carbides, Composites, Chilled Iron, Non-Ferrous Metals, Glass, Manufacturing Market, Transportation Market |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Specialty Abrasives > Spiral Bands |
| Abrasive Material | Diamond |
| Backing Material | Cloth |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | 6457J |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2.769 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.025 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.025 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 7.97580335318151 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.00610460003989926 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.001984160359663898 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 130.7 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.9 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 56.55418200600181 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.04894262220504282 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.03968320719327796 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 0.5118110236220472 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 10.511811023622048 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 10.511811023622048 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 926.757 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 18.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 1.3 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 26.7 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 26.7 CM |
| Inner - Item Quantity | 20 |
| Inner - Total Unit Quantity | 20 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1595.1621962299043 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.2209200079798521 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.39683207193277964 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26140.025 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 553.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 180.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 200 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 200 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 77256.06002393107 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 88.18490487395103 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 14.285954589580067 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.188976377952756 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.266 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 6.48 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.97 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 7200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 7200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

