3M™ Flexible Diamond Hand File 6210J, Black 18, N125, NO 3, 10 ea/Case
| UPC | 00051144808373 |
|---|---|
| 3M ID | 7000082162 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Flexible Diamond Hand File 6210J was created to help operators gain instant access to the workpiece by incorporating diamond material into a hand-held design. For those parts that may have hard-to-reach areas or edges that may be hard to access, a hand tool sometimes proves itself to be the best solution.
3M™ Flexible Diamond Hand File 6210J includes all the desirable attributes operators have come to expect from 3M Flexible Diamond products — including sharp cutting action and responsive design — with the user-friendliness of a hand tool. The plastic handle is rigid yet lightweight.
Available in a Variety of GradesThe diamond mineral on 3M™ Flexible Diamond Hand File 6210J is securely anchored to a plastic file with a metal bond. Metal bonds help abrasives endure repeated wear without breaking down too easily. Diamond, one of the toughest minerals, is long-lasting and cuts sharp. This hand file comes in a variety of grades: 125, 74, 40 and 20 microns. In this way, operators can choose the right grade for their unique application. The hand files themselves are color coded to help operators keep track and reduce the risk for error when they're using multiple files in a sequence.
Altogether, the 3M™ Flexible Diamond Hand File 6210J is a good tool to have on hand when you're searching for effective cutting action and a hand-held tool that can help you access those hard-to-reach areas.
- Micron-graded diamond mineral delivers sharp, fast cutting action
- Plastic handle is lightweight and ergonomically designed for operator comfort
- Color coded by grade to help reduce error for multiple grades in a sequence
- May be used on a variety of hard to grind substrates from non-ferrous metals to stone and glass
- Great for deburring and finishing
| 3M ID | 7000082162 |
|---|---|
| Keywords | 3M, diamond hand file, flexible diamond file, deburring tool, finishing tool, non-ferrous metals, stone file, glass file, ceramic file, micron-graded diamond, ergonomic design, hand tool, metalworking tool, sharp cutting action, rigid plastic handle, lightweight handle, color-coded file, deburring non-ferrous metals, finishing non-ferrous metals, hard to grind substrates, 3M Flexible Diamond Hand File 6210J, diamond mineral file, manufacturing tool, assembly tool, paper and print industry tool |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Hand Hones & Files |
| Abrasive Material | Diamond |
| Application | Deburring, Finishing |
| Bond Type | Nickel |
| Color Family | Black |
| For Use On | Ceramic |
| Net Weight (Imperial) | 0.22 lb |
| Net Weight (Metric) | 0.1 kg |
| Product Color | Black |
| Product Number | 6210J |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Length Dimension | 0.5 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 1.75 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 10.0 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.012 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.044 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 6.834659338610016 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.022046226218487758 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.01984160359663898 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 112.0 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 9.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 68.34659338610015 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.22046226218487758 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.19841603596638982 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 1.3779527559055118 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.874015748031496 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1120.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 100.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 90.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.035 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.2 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.16 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |


