3M Flexible Diamond Abrasive Belt 6454J, Type V2S, Weldlock, 4 In X 40 In, M40 Micron Pattern 18, 50 Ea/Case
| UPC | 00638060387900 |
|---|---|
| 3M ID | 7100189112 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Flexible Diamond Abrasive Sanding Belt 6454J
Excels at Light-Duty Applications on Contours
Striking a balance between strength and conformability, the versatile 3M™ Flexible Diamond Belt 6454J conforms well to contours on hard to grind materials.. It's best for lighter duty applications, such as blending and finishing contours, and it may be used on thermal sprays, carbides, composites, chilled iron, non-ferrous metals, glass and other hard-to-grind materials.
Built Tough, Finishes Fine
The diamond abrasive on 3M™ Flexible Diamond 6456J is adhered using a metal bond. Compared to resin or vitrified bonds, metal bonds tend to be the most tough. The backing is the most flexible backing type of the 3M™ Flexible Diamond products, which helps the abrasive respond well to surface imperfections and contours.
Our Open Dot Pattern: What Does it Mean?
The open dot pattern on each 3M™ Flexible Diamond abrasive product means that the diamond mineral particles are adhered to the backing in a series of small dots. This is designed to provide aggressive cutting action while also allowing consistent space for evacuation of swarf during sanding, helping reduce loading and prolonging the life of the abrasive surface without sacrificing cut rates.
3M™ Flexible Diamond Belt 6454J is available in two open dot patterns for a range of uses. Pattern 18 is a small dot pattern equating to 25 pellets per inch. The B2 Pattern has medium dots with 17 pellets per inch, and is designed to deliver an aggressive cutting action with improved coolant flow and increased swarf removal. Generally, the smaller dot patterns will be the least aggressive and produce finer finishes, whereas the larger dot patterns will be more aggressive for stock removal.
Recommended Applications
Lightweight applications on backstand or benchtop sanders Contour sanding
Finish sanding
Better Science for Better Sanding from 3M
Within the 3M portfolio of Superabrasives, our 3M™ Flexible Diamond Belt 6454J is an outstanding example of how 3M applies science to the lives of professionals in a range of specific industries where excellent grinding and finishing are critical. From its hard diamond abrasive mineral to its extremely responsive, flexible backing, it is built by 3M to help businesses like yours operate faster, better and more efficiently.
- Diamond mineral excels at cutting hard-to-grind materials
- Very flexible backing readily conforms to contours
- Diamond abrasive works well on hard to grind materials
- Metal bonding adds durability and long belt life
- Open dot construction helps minimize loading, prolonging abrasive service life
| 3M ID | 7100189112 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Flexible Diamond Belt, Diamond Belt, 3M 6454J, Flexible Diamond abrasive, contour sanding, finish sanding, thermal sprays, ceramics, carbides, composites, chilled iron, non-ferrous metals, hard-to-grind materials, light-duty applications, metal bonding, open dot construction, abrasive belt, blending and finishing, surface imperfections, aggressive cutting action, swarf evacuation, stock removal, benchtop sanders, finish sanding abrasive, 3M abrasive products, manufacturing sanding, metalworking sanding, paper and print sanding, woodworking sanding, durable diamond belt, flexible backing, 3M superabrasives. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Cloth Belts |
| Abrasive Material | Diamond |
| Application | Finishing, Grinding, Sanding |
| Backing Type | V2S |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Bond Type | Metal |
| Diamond Abrasive Pattern | 18 |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | 6454J |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 105.66 G |
| Base - Metric Length Dimension | 1.016 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.101 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 16.803132031460912 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.23294042622454164 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.22200549802017172 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 275.354 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 100.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 840.1566015730457 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.647021311227082 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.100274901008586 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.826771653543307 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13767.7 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5283.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5035.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1022.9448965378319 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 932.4230916847213 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 422.94 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


